Sa oled siin

Veebis saab jälgida Ida-Viru õiglase ülemineku visioonipäevi

28. aprill 2021 - 18:14

28.-29. aprillil oodatakse kõiki, kes soovivad end kurssi viia Ida-Virumaal lähiajal avanevate võimalustega, õiglase ülemineku visioonipäevadele. Ürituse otseülekannet on võimalik jälgida Facebooki vahendusel.

Riigihalduse minister Jaak Aab märkis visioonipäevi avades, et Eesti on võtnud koos teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega eesmärgiks saavutada 2050. aastaks kollektiivne kliimaneutraalsus. „Võrreldes teiste Euroopa riikidega saab Eesti õiglase ülemineku fondist ühe elaniku kohta kõige rohkem raha. Koos kaasatava omafinantseeringuga on rahastamise mahuks umbes 700 miljonit eurot,“ tõi minister välja. „See tähendab, et koos erasektoriga investeeritakse Ida-Virumaale lähema 10 aasta jooksul üle 2 miljardi euro.“

Esimese visioonipäeva juhatas inspiratsioonikõnega sisse president Kersti Kaljulaid. Järgnevates ettekannetes keskenduti õiglase ülemineku strateegilisele raamistikule ning arutelul sai kuulata Viru Keemia Grupi tehnikadirektor Meelis Eldermanni, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi juhataja Margit Kelleri, filmistsenarist ja –režissöör Ilmar Raagi, Tehnopoli Startup Inkubaator Narva programmijuhi ja Ida-Virumaa Innovatsioonifondi eestvedaja Olga Kurdovskaja jt mõtteid Ida-Viru mitmekesise majanduse ja elukeskkonna ning tulevikuväljavaadete teemal. Esimesel päeval toimunut saab järgi vaadata SIIT.

Neljapäeval, 29. aprillil juhatab päeva sisse Prototroni rahastu ja Narva Loomeinkubaatori Objekt juht Jana Budkovskaja ning räägitakse täpsemalt üleminekufondi meetmetest. Ülekanne algab kell 12 SIIN. Samuti on registreeritud osalejatel võimalik osaleda ja küsimusi esitada lauaarutelul, kus analüüsitakse koos publikuga meetmete asjakohasust. Registreerumine ja täpne programm on leitav visioonipäevade kodulehel.

28.-29. aprillil toimuvate visioonipäevade eesmärgiks on anda ülevaade õiglase ülemineku kavandamise protsessist ning inspireerida osalisi Ida-Virumaa arengutes kaasa lööma, sh osalema ülemineku raames kavandavates toetusmeetmetes. 

Õiglase ülemineku fond on Euroopa liidu poolt loodud rahastusmehhanism, mille eesmärgiks on toetada majandust, inimesi ja keskkonda nendes piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega.