Sa oled siin

Valitsuskomisjon kinnitas Moneyvali täiendatud tegevuskava

3. veebruar 2021 - 15:03

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas teisipäeval, 2. veebruaril oma korralisel istungil Moneyvali hindamise ettevalmistamise täiendatud tegevuskava. Samuti sai valitsuskomisjon operatiivse ülevaate Rahapesu Andmebüroo, Finantsinspektsiooni, Riigiprokuratuuri ja Politsei- ja Piirivalveameti poolsetest rahapesu tõkestamise alastest tegevustest.

Valitsuskomisjoni juhi, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine uue valitsuskoalitsiooni jaoks oluline teema. „Eesti soovib rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisel rakendada parimaid võimalikke praktikaid ja neid vajadusel ka ise luua. Õiguskuuleka kliendi jaoks peab meie finantssüsteem olema avatud ja seaduserikkujale suletud,“ rõhutas Pentus-Rosimannus.

Valitsuskomisjon arutas põhjalikult 2022. aasta jaanuaris ees ootava Euroopa Nõukogu rahapesu ja terrorismi rahastamise vastase võitlusega tegeleva ekspertkomitee Moneyval uue hindamise ettevalmistuse hetkeseisu. Seekordsel hindamisel analüüsib Moneyval, kuidas Eesti seadusi ja regulatsioone praktikas ellu rakendab ja milline on Eesti asutuste võimekus tegelikult rahapesu tõkestada. „Riigina peab Eesti sellesse hindamisse suhtuma väga tõsiselt, sest viimaste aastate arenguid ja hetkeseisu koondav hinnang mõjutab olulisel määral seda, kuidas Eestit rahvusvahelisel krediiditurul käsitletakse,“ selgitas rahandusminister.

Aasta tagasi kinnitatud tegevuskava tuli täiendada, kuna COVIDist tulenevalt vajasid muutmist koolitusplaanid ja samuti vajasid täpsustamist käesoleva aasta algusest Rahandusministeeriumi haldusalasse liikunud Rahapesu Andmebüroo ülesanded.

Komisjon sai ka ülevaate Rahandusministeeriumi 2021. aasta tähtsamatest tegevustest rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisel, arengutest Euroopa Liidus ja Rahapesu Andmebüroo ümberkujundamise projektist.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjoni tegevus hõlmab nii rahapesu ja terrorismi tõkestamise poliitika kujundamist kui ka koordineerimist riiklike riskide kaardistamisel ja nende maandamise tegevusplaani koostamisel. Komisjoni kuuluvad mitmete ministeeriumide, Maksu- ja Tolliameti, Prokuratuuri, politseiasutuste, Eesti Panga ja Finantsinspektsiooni tippjuhid.

Veel uudiseid samal teemal

03.05.2021|Rahandusministeerium

Rahapesu tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas siseriikliku riskihinnangu aruande

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas kolmapäeval, 28. aprillil oma korralisel koosolekul siseriikliku riskihinnangu aruande.

18.02.2021|Rahandusministeerium

Rahapesu uurimistes lähevad juhtohjad prokuratuurile

Tänasel valitsuskabineti nõupidamisel arutati, kuidas rahvusvahelistes rahapesu uurimistes kaitsta parimal moel Eesti riigi huve. Kuna tegu on eelkõige uurimismenetluste ja õigusabialase koostööga, otsustas valitsus anda juhtohjad Eesti esindamisel nendes uurimistes Justiitsministeeriumile ja Riigiprokuratuurile.