Sa oled siin

Uuring e-arvete kasutamise edendamisest valmib sügisel

20. juuli 2021 - 14:30

Konsultatsioonifirma Ernst & Young asub rahandusministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel uurima e-arvete kasutamist nii avalikus sektoris kui ettevõtluses. Novembri keskpaigas valmiva uuringu tulemusena peab muuhulgas selguma, kuidas hoogustada e-arvete kasutuselevõttu erasektoris.

Rahandusministeeriumi üheks eesmärgiks on luua Eestis usaldusväärne ja läbipaistev rahanduskeskkond ning e-arvete kasutuselevõtt aitab ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna nõuniku Mirjam Suurekivi sõnul sellele eesmärgile kaasa. Ühtlasi tähendavad e-arved väiksemat halduskoormust ja kulu.

"Eesti eesmärk on e-arvete laialdane kasutuselevõtt ettevõtete vahelistes tehingutes aastaks 2023. Uuringu eesmärk ongi aru saada, kuidas ettevõtjad ja avalik sektor e-arveid kasutavad, mis e-arvete veelgi laialdasemat kasutuselevõttu takistab, eriti erasektori jaoks, ning mida tuleks parandada," rääkis Suurekivi.

MKM-i reaalajamajanduse valdkonna juhi Sirli Heinsoo sõnul on riigi eesmärk e-arvete puhul pakkuda ettevõtjatele võimalikult väikese halduskoormusega ärikeskkonda. „Paber- ja PDF-arved on kulukad ja nende töötlus on aja- ja töömahukas. Avalikus sektoris on juba kaks aastat toimetatud ainult e-arvetega ja see tõstab nii andmete kvaliteeti kui säästab aega ning maksumaksja raha.“

Heinsoo sõnul erasektoris täna veel e-arvete kasutamise kohustust pole, kuid need aitaks märkimisväärselt hoida kokku ettevõtjate aega ja ressurssi. „2020. aastal läbi viidud uuring näitas, et reaalajamajanduse lahenduste, sh e-arvete kasutamine aitaks Eestis aastas kokku hoida üle 14 miljoni töötunni ja 200 miljoni euro. Ainuüksi e-arvetele üleminekul säästaksid Eesti maksumaksjad üle 100 miljoni euro aastas. Lisaks aitavad e-arved ka välismaiste hankijate või klientidega lihtsamini arveid vahetada,“ märkis Heinsoo.

Uuring peabki muuhulgas andma vastuse küsimusele, kuidas toetada e-arvete laiemat kasutuselevõttu erasektoris ning missugune võiks olla riigipoolne sekkumisloogika. Analüüsitakse, missugune on ettevõtjate toetusvajadus ning missuguseid sihtgruppe tuleks toetada.

Samuti soovivad ministeeriumid muuhulgas välja selgitada, kas avalikus sektoris e-arvete kasutuselevõtt on täitnud enda eesmärki ja vähendanud arveldamisele kuluvat aega ja raha. Uuringust selgub, kas e-arvete vastuvõtjate register toimib selliselt nagu vaja või on vaja selle funktsionaalsust muuta, kas Eesti e-arve standard toimib ja kas on arvestatud kõikide erisustega, mis võivad ettevõtjatel arvete väljastamisel ette tulla.

Veel peaks analüüsist selguma, kas ja kuidas minna üle ühele Euroopa Liidu e-arve standardile ja mida see tähendaks rahalise kuluna raamatupidamise tarkvara arendajatele ja e-arvete operaatoritele ning ettevõtjatele, kes juba kasutavad või kel on soov hakata kasutama e-arveid.

Veel uudiseid samal teemal

09.12.2020|Rahandusministeerium

Uuring: majandusaasta aruannete esitamist toetaks tugevam teavitustöö

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna läbiviidud uuringu kohaselt suurendaks majandusaasta aruannete õigeaegset esitamist täiendava info jagamine selle esitamise tähtaegade, olulisuse ja võimalike sanktsioonide kohta.

04.12.2020|Rahandusministeerium

Teisega sambaga liitus sel aastal vabatahtlikult 2124 inimest

Käesoleval aastal said teise sambaga vabatahtlikult liituda aastatel 1970–1982 sündinud isikud – seda võimalust kasutas 2124 inimest.