Sa oled siin

Tööpuudus püsib Eestis jätkuvalt madal

14. august 2019 - 13:25

Tööga hõivatud inimeste arv Eestis kasvab ja tööpuudus püsib jätkuvalt madal. Hõive kasv jäi siiski tänavu teises kvartalis varasemast aeglasemaks, kuna tööga on juba hõivatud teiste riikidega võrreldes väga suur osa inimesi.  

Statistikaameti tööjõu-uuringu andmetel oli 2019. aasta teises kvartalis tööga hõivatud 667,7 tuhat inimest, mis on 1100 inimese võrra ehk 0,2 protsenti suurem kui aasta tagasi. Tööpuudus püsis jätkuvalt madalal 5,1 protsendi juures, mis on kooskõlas töötukassas registreeritud töötute arvuga. Maksuameti andmed näitavad veidi kiiremat hõivatud inimeste arvu kasvu (1,7 protsenti), kuid erinevus tuleneb viimasel paaril aastal märkimisväärselt suurenenud lühiajaliselt väljastpoolt Euroopa Liitu Eestisse tööle asunud inimeste hulgast, kes ei ole hõlmatud statistikaameti tööjõu-uuringuga ning seetõttu hõive statistikas ei kajastu.

Nii tööjõu-uuringu kui ka maksuameti andmetel teises kvartalis hõivatute arvu kasv aeglustus. Hõive kasvu piirab rahvusvahelises võrdluses väga kõrgele jõudnud tööturul osalemine. Aeglustumine on kooskõlas ka üleilmse ebakindluse tõttu aeglasemalt kasvava majandusega ning ettevõtjate vähenenud optimismiga lähitulevikuks, mis vähendab nõudlust täiendava tööjõu järele.

Maksuameti andmetel panustasid teises kvartalis hõive kasvu enim info ja side, haldus ja abitegevuste ning kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse ettevõtted. Kui eelmisel aastal suurenes hõivatute arv ehituses 6–7 protsendi võrra, siis tänavu teises kvartalis 1,2 protsendi võrra. Hõive langus oli suurim mäetööstuses, kus langenud tootmismahtude tõttu vähendatakse ka töötajate arvu.

Selle aasta teises pooles võib oodata tööturu hea olukorra jätkumist, kuid hõive kasv jääb tõenäoliselt tagasihoidlikuks sarnaselt teisele kvartalile.  

Erki Lõhmuste, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja

Veel uudiseid samal teemal

14.02.2020|Rahandusministeerium

Tööturu olukord rahuneb

2019. aasta kokkuvõttes püsis tööturu olukord väga hea, kuid hõivatute arvu kasv aeglustus aasta lõpus ning töötus püsis 4 protsendi juures. Aeglustuv majanduskasv kärbib ettevõtete plaane lisatööjõu palkamisel.

27.11.2019|Rahandusministeerium

Keskmise palga ostujõu suurenemine oli viimase kolme aasta kiireim

Keskmise palga ostujõud suurenes tänavu kolmandas kvartalis 5,8 protsendi võrra, mis oli viimase kolme aasta kiireim. Enamikul tegevusaladel on palgakasv jätkuvalt kiire, kuid majanduskasvu väljavaadete halvenemine avaldub lõpuks ka aeglasemas palgakasvus.