Sa oled siin

Tõniste: ühtsed turureeglid suurendaks investorite huvi Baltikumi vastu

6. november 2017 - 15:51

Balti riikide koostööd kohaliku kapitalituru regulatsioonide kujundamisel annab senisest efektiivsemaks muuta, ütles rahandusminister Toomas Tõniste Balti kapitalituru edendamise koostööleppe allkirjastamisel. Baltikumi turu harmoniseerimine võimaldaks välisinvestoritel siin lihtsamalt äri ajada ja suurendaks nende huvi siinse turu vastu.

„Balti turud eraldi võttes on üsna pisikesed ja nii käsitlevad välisinvestorid meid tihti ühtse majandusruumina, kuigi siinsed regulatsioonid võivad üsna erinevad olla,“ ütles rahandusminister Toomas Tõniste esmaspäeval Brüsselis toimunud koostööleppe allkirjastamisel.

„Kohaliku kapitalituru edendamine on meie kõigi huvides ja selleks ei piisa üksikutest kohalikest meetmetest, vaid vaja on koordineeritud tegevust,“ sõnas Tõniste.

Näiteks on nii Eesti, Läti kui Leedu täna tegelemas pandivõlakirjade regulatsiooniga. „Siin on kindlasti mõttekohaks, et kuidas ühtlustada kõigi kolme riigi seadusandlusi, et need toetaks tulevikus pandivõlakirjadega turule tulemist,” sõnas minister.

Samuti on kõigis Balti riikides aktuaalne ühisrahastuse regulatsioon. „Ideaalis võiks me jõuda sinnamaani, kus ühes riigis tunnustatud ühisrahastuse platvormi pakkuja saaks teenust osutada ka teistes Balti riikides, ilma et peaks selleks eraldi nõudeid täitma,“ tõi Tõniste näiteks.

Vastavalt koalitsioonileppele plaanib Eesti valitsus kohaliku börsi elavdamisele kaasa aidata ka suurimate riigifirmade – Tallinna Sadama ja Enefit Taastuvenergia – osa aktsiate avaliku emiteerimisega. 

Täna allkirjastasid kolme Balti riigi rahandusministrid Toomas Tõniste, Dana Reizniece-Ozola ja Vilius Šapoka Brüsselis rahandusministeeriumite koostööleppe Balti kapitalituru edendamiseks.
 
Allkirjastamise juures viibisid ka Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ja EBRD poliitika ja partnerlussuhete asepresident Pierre Heilbronn.

Koostöökokkuleppe idee elluviimisele aitasid kaasa EBRD ja Euroopa Komisjoni ellukutsutud toetusmeetme projekt SRSS (Structural Reform Support Service), milles osalevad kõik Balti riigid ja mille abil edendatakse ka Balti kapitaliturgude arengut. Näiteks 2018. aastal valmib SRSS toetusel ja EBRD kaasabil Balti kapitaliturgude analüüs, mille abil on võimalik kujundada Balti riikide kapitaliturgude pikaajaline strateegia.