Sa oled siin

Tartus räägitakse haldusreformi mõjudest maaelule ja arutatakse omavalitsuste tulevikku

8. November 2018 - 9:15

Reedel toimub Tartus omavalitsuspoliitika seminar "Aasta pärast haldusreformi. Kuidas edasi?", kus arutatakse koos ekspertide ja poliitikutega, kuidas hinnata haldusreformi võimalikku mõju maaelule ja kohaliku omavalitsemise taset. Samuti kuulatakse eri poliitiliste jõudude esindajate visioone, mida tuleks teha Eesti kohalike omavalitsuste süsteemiga edaspidi.

Riigihalduse ministri Janek Mäggi sõnul on tegemist tänuväärse üritusega, sest haldusreformi protsess pole kindlasti veel lõppenud ning eri vaadete koondamine loob hea pinnase edasiarenguteks. „Ühinenud omavalitsustel on täis saanud esimene aasta ning nähtud on palju vaeva. Kindlasti on mitmeid katsumusi veel ees, kuid senine suund on õige. Omavalitsuste roll peab põhjamaade eeskujul olema ühiskonna asjade korraldamisel tuntav,“ lisas minister.

Kuna haldusreformiga seoses on üks muresid olnud, kas ühinemiste järel võivad mõned piirkonnad uutes suuremates omavalitsustes tunda end rohkem kõrvale jäetuna kui seni, siis kuulame haldusreformi ja maapiirkondade arengu seoste kohta mõtteid Eesti Maaülikooli ja külaliikumise Kodukant esindajatelt. Eraldi käsitleb Mikk Lõhmus osavaldade rolli esimesel ühinemisjärgsel aastal neis omavalitsustes, kus osavaldu on tehtud. Veiko Sepp Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskusest räägib käsilolevast tööst eesmärgiga mõõta kohalike omavalitsuste erinevate teenuste taset reformieelsete omavalitsuste andmete põhjal ja tulevikus.

Erinevate välja käidud riigireformi ettepanekute ja lähenevate riigikogu valimiste valguses on kindlasti huvitav kuulda, mida arvavad eri erakondadesse kuuluvad ja omavalitsuste teemaga lähedalt seotud poliitikud ja asjatundjad Eesti kohalike omavalitsuste tulevikupildist.

Päeva modereerivad Sulev Valner rahandusministeeriumist ja Ivika Nõgel Kodukandi külavanemate juhtrühmast.

Päevakava:
11 Avasõnad – riigihalduse minister Janek Mäggi, Tartu linnapea Urmas Klaas
11.15 Haldusreformi võimalikest mõjudest maaelu arengule – Rando Värnik, Maaülikooli maamajanduse ökonoomika professor
11.45 Osavallad ühinenud omavalitsustes, esimene aasta – Mikk Lõhmus, Lääne-Nigula vallavanem, ühinemiskonsultant
12.15 Kas kogukondade ühinemise eelsed ootused on täitunud?  – Ants Kuningas, Eesti külaliikumise Kodukant juhatuse liige ja Kuusiku külavanem
12.30 Mis on praegu käsil omavalitsuspoliitika valdkonnas?  – Mart Uusjärv, Rahandusministeeriumi regionaalhalduspoliitika osakonna juhataja
    Paus 13-13.45
13.45 Kohaliku omavalitsemise taseme hindamine Eestis: mida peaks mõõtma ja mida saab mõõta – Veiko Sepp, Tartu Ülikool RAKE.
14.15-16 Eesti kohalike omavalitsuste tulevikust – Urmas Kruuse, Jaak Madison, Janek Mäggi, Kaul Nurm, Helir-Valdor Seeder, Neeme Suur

Seminar toimub Dorpati konverentsikeskuses (Turu 2, Tasku keskuse 4. korrus), saalis Baer.
Lisainfo ja tulekust märku andmine: Sulev Valner, sulev.valner@fin.ee, 530 79322