Sa oled siin

Täna tähistatakse Võrus kohanimepäeva

3. detsember 2019 - 10:16

Eesti piirkondlike kohanimede, nende ajaloo ja nimede määramise kommete tutvustamiseks, tähistatakse täna Võru kultuurimajas Kannel kohanimepäeva.

„Pikaaegse traditsiooniga kohanimepäeva peetakse rahandusministeeriumi eestvedamisel tänavu juba 17. korda,“ ütles rahandusministeeriumi regionaalhalduspoliitika osakonnajuhataja Mart Uusjärv. „Et kõik Eesti piirkonnad saaksid oma kohanimedega põhjalikult luubi alla võetud ja väärilise tähelepanu, korraldame sel puhul peetavat seminari igal aastal erinevas paigas. Fookuses on just võõrustaja maakonna kohanimed ja nende ajalugu.“

Tänavuse küllakutsuja, Võrumaa, kohanimede tutvustamiseks on kokku pandud väga mitmekülgne päevakava. Kohalikest inimestest räägib Võru Instituudi onomastika ehk nimede teaduse teadur Evar Saar talunimedest Karula rahvuspargis Kaika kandis. Võru instituudi onomastika teadur Mariko Faster kõneleb Saru küla nimesüsteemist. Lisaks Evar Saarele ja Mariko Fasterile esineb kohalikest inimestest võro luuletaja ja kultuuritegelane Kauksi Ülle, kes räägib kohanimedest laiemalt. Üles astub ka aastate 2007-2008 ja 2018-2019 Seto Kuningriigi ülemsootska Aare Hõrn, kes räägib oma kogemusest Meremäe valla külanimede taastamisest ning setokeelsete külanimede ametlikuks muutmisest.

Võrumaale tulevad ka kõnelejad kaugematest paikadest. Maa-ameti aadressiandmete osakonna juhataja ja kohanimenõukogu liige Mall Kivisalu annab ülevaate aadressiandmetest ja kohanimedest 2019. aastal. Eesti keele instituudi peakeelekorraldaja ja kohanimenõukogu aseesimees Peeter Päll kõneleb sellest, mis on ja millega tegeleb välisnimede töörühm. Muinsuskaitseameti looduslike pühapaikade nõunik Pikne Kama räägib kohanimede ja kohapärimuse vanusest ja muutusest Lõuna-Eesti linnamägede ja kalmete näitel, ning rahandusministeeriumi regionaalhalduspoliitika osakonna nõunik Timo Torm annab ülevaate kohanimekorraldusest Eestis.

Eesti ametlike kohanimede korraldamisega tegeleb rahandusministeeriumi juures riigihalduse ministri valitsemisalas tegutsev kohanimenõukogu. Nõukogusse kuulub nii riigiasutuste, omavalitsuste kui ka teadusasutuste esindajaid. Aastail 1997–2015 tegutses kohanimenõukogu siseministeeriumi juures, tema eelkäijad olid aastatel 1938–1940 kohanimede nõukogu ja 1994–1997 valitsuse kohanimekomisjon.

Seminari ajakava leiate rahandusministeeriumi kodulehelt: https://www.rahandusministeerium.ee/sites/default/files/Kohanimekorraldus/kutse_kohanimepaev_03122019.pdf (PDF)

Kohanimepäev toimub 3. detsembril algusega kell 11.00 Võru kultuurimaja Kannel väikeses saalis. Kuulama on oodatud kõik huvilised.

 

Veel uudiseid samal teemal

01.06.2020|Rahandusministeerium

Riik rahastab lennukaid ideid Ida-Viru ettevõtluse mitmekesistamiseks

Rahandusministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus avavad 8. juunil Ida-Viru maakonna ettevõtluse ning inimeste tööalaste oskuste mitmekesistamise toetuse taotlusvooru. Projektitaotlusi oodatakse organisatsioonidelt, kelle tegevus on seotud Ida-Virumaa ettevõtluse või inimeste tööoskuste arendamisega.

27.05.2020|Rahandusministeerium

Enamus omavalitsusi tegid kohalikku eelarvet selgitava ülevaate

Tänavu kevadeks koostasid 63 omavalitsust eelarve lühiülevaate, millega selgitatakse kohalikule kogukonnale, kust tulevad omavalitsuse peamised tulud ning millele need kulutatakse. Eestis on kokku 79 omavalitsust.