Sa oled siin

Stabiliseerimisreservi maht oli septembri lõpul 412 miljonit eurot

8. November 2018 - 13:06

Septembri lõpul oli stabiliseerimisreservi varade maht turuväärtuses 412 miljonit eurot. Sel aastal on stabiliseerimisreservi paigutatud 1,1 miljonit eurot.

Valitsus sai tänasel istungil ülevaate stabiliseerimisreservi varadest.

Reservi vahenditest ligikaudu kaks kolmandikku (65 protsenti) on paigutatud väga madala krediidiriskiga riikide valitsuste võlakirjadesse ja ülejäänud kolmandik (35 protsenti) pankade võlakirjadesse ja hoiustesse.

Belgia valitsuse võlakirjad (18,7 protsenti reservi mahust), Prantsusmaa valitsuse võlakirjad (18,2 protsenti reservi mahust) ja Hollandi valitsuse võlakirjad (10,2 protsenti reservi mahust). Võlakirjad moodustavad reservi mahust valdava osa ehk 97 protsenti, hoiuseid on 3 protsenti.
Stabiliseerimisreservi vara paigutamise eesmärk on eelkõige säilitada vara väärtust, mistõttu ei paigutata stabiliseerimisreservi vahendeid riskantsetesse varadesse. Teiseks peab reservi olema võimalik vajaduse korral kiiresti kasutusele võtta. Tulu teenimine on reservi vara paigutamise eesmärkidest alles kolmandal kohal.

Reservi tulusust mõjutab negatiivne intressimäärade keskkond. Riigikassa investeerimisreeglitesse sobivate euroala riikide võlakirjade tootlused on kuni nelja-aastase tähtajani negatiivsed, samuti on negatiivsed üldjuhul ka euroala pankade hoiuste ja võlakirjade lühiajalised intressimäärad.

Stabiliseerimisreserv loodi 1997. aastal mahus 44,8 miljonit eurot. 2009. aastal võeti reservist kasutusele 224 miljonit eurot maailma majanduskriisist tulenevate riskide vähendamiseks.

Reservi saab seaduse järgi kasutada üksnes riigikogu loal üldmajanduslike riskide vähendamiseks, kriiside leevendamiseks eriolukorra, erakorralise seisukorra, sõjaseisukorra või muude erakorraliste olukordade lahendamiseks. Samuti võib reservi kasutada finantsasutustele likviidsus- või maksevõimega seotud raskusi või makse- ja arveldussüsteemides olulisi tõrkeid põhjustada võiva finantskriisi lahendamiseks või ennetamiseks.
 

Veel uudiseid samal teemal

12.12.2018|Rahandusministeerium

Eesti avaliku sektori investeeringute juhtimine on tõhus

Eesti avaliku sektori investeeringute juhtimine on üldiselt tõhus ja kogu maailma arvestuses heal tasemel, selgub kaks nädalat Eestis viibinud Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) missiooni esialgsetest tulemustest.

12.12.2018|Rahandusministeerium

Riigikogu võttis vastu 2019. aasta riigieelarve

Riigikogu täiskogu võttis kolmapäeval vastu 2019. aasta riigieelarve seaduse, mille kulude ja investeeringute maht on 11,32 miljardit eurot.