Sa oled siin

Riigihalduse minister ootab ministeeriumite ettepanekuid Ida-Virumaa arengu kiirendamiseks

27. september 2019 - 12:34

Valitsus andis eilsel kabinetinõupidamisel ministeeriumitele suunise otsida enda valdkonnas täiendavaid võimalusi Ida-Virumaa arengu toetamiseks.

Riigihalduse minister Jaak Aab märkis, et 2018. aastal alustatud Ida-Virumaa programm on küll hästi käima läinud, kuid piirkonna arengu kiirendamiseks on vajalikud täiendavad sammud. „Tegin ettepaneku uuendada Ida-Virumaa tegevuskava ning laiendada Ida-Virumaa programmi, et rohkem panustada piirkonna arengusse, sealhulgas luua uusi töökohti ja teha investeeringuid,“ ütles minister.

Piirkonna terviklikuks arengu suunamiseks on töös nii programm kui ka tegevuskava. Tegevuskava hõlmab erinevate ametkondade Ida-Virumaa suunalisi tegevusi, mille rahastamise ja elluviimise plaanivad vastutavad ametkonnad iseseisvalt, samas kui programm käivitati spetsiaalselt nende tegevuste rahastamiseks, mida seni ametkondade tegevus Ida-Virumaal ei hõlmanud.

„Ootan ministeeriumite ettepanekuid, kuidas nad oma valdkonna järgnevate aastate tegevusi kavandades saavad prioriteetsena panustada just Ida-Virumaa arengusse. Usun, et  mitme ministeeriumi ülese koostöö tulemusena saame piirkonda aidata,“ lisas Aab.

Vastavalt eile heaks kiidetud suunistele peavad majandus- ja kommunikatsiooni-, sotsiaal-, haridus- ja teadus-, sise-, keskkonna- ning kultuuriministeerium analüüsima koostöös rahandusministeeriumiga oma valdkonna tegevuste võimalusi ja mõju Ida-Virumaa arengule. Tagasiside tuleb esitada rahandusministeeriumile tuleva aasta jaanuariks.

Ida-Virumaa programmi peamine eesmärk on maakonna majanduse elavdamine ja üks eesmärke on muuta piirkonda atraktiivseks elukoha valikul ning pidurdada noorte lahkumist. „Ida-Virumaa suunaliste tegevuste esikohale seadmine on oluline, et väheneks mahajäämus teistest Eesti piirkondadest,“ märkis minister. „Programmi eelarve juba varasemalt otsustatud tegevuste osas on aastani 2023 planeeritud ligemale 4 miljonit eurot aastas, järgmisel aastal on see 5,1 miljonit. Soovime programmi laiendada uute mõjusate tegevustega.“

Seni on programmiga toetatud näiteks piirkonda töökohti loovaid tööstusettevõtteid oma tegevuse laiendamisel ja pakutud nõustamist ettevõttete tootmise digitaliseerimise läbiviimiseks. Teenussektori arendamiseks, aga ka piirkonna atraktiivsuse tõstmiseks on toetatud nii Viru Filmifondi tegevust kui ka suurüritusi nagu näiteks „Kremli ööbikud“, „Mägede hääl“ ja Narva Energiajooks. Uusettevõtluse arendamisse panustatakse läbi Startup Estonia tegevuse laiendamise Ida-Virumaale. „Ida-Virumaal läheb aina paremini. Möödunud aasta seirearuanne näitab, et kasvab külastajate arv ja aina enam ehitatakse piirkonda töötusparke,“ lisas Aab.

Riigihalduse ministril tuleb esitada ettepanekud Ida-Virumaa programmi laiendamiseks täiendavate tegevustega valitsuskabineti nõupidamisele järgmise aasta veebruaris. Programmi rakendamisega kaasnevate kulude ülevaade tuleb esitada riigi eelarvestrateegia 2021-2024 protsessis tuleva aasta 1. märtsiks. Riigihalduse minister esitab uuendatud Ida-Virumaa tegevuskava 2015-2030 valitsuskabineti nõupidamisele hiljemalt järgmise aasta detsembris.

Joonis: Maakonna- ja teemaplaneeringute kehtivus haldusreformi järgsel Ida-Virumaal.

Veel uudiseid samal teemal

20.02.2020|Rahandusministeerium

Riik toetab kohalikke omavalitsusi 557 miljoni euroga

Valitsus otsustas täna riigihalduse ministri Jaak Aabi ettepanekul anda omavalitsustele tasandus- ja toetusfondist 203,6 miljonit eurot, millele lisandub jaanuaris jagatud 353,7 miljonit eurot. Omavalitsustele eraldatava toetuse maht on kümne aastaga kasvanud peaaegu kaks korda.

19.02.2020|Rahandusministeerium

Simson, Aab ja Aas veavad arutelu Ida-Viru tulevikust

Riigihalduse minister Jaak Aab, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson kohtuvad homme, 20. veebruaril Ida-Virumaal ettevõtjate, kohalike omavalitsuste ja riigiasutuste esindajatega.