Sa oled siin

Rahapesu tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas siseriikliku riskihinnangu aruande

3. mai 2021 - 11:35

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas kolmapäeval, 28. aprillil oma korralisel koosolekul siseriikliku riskihinnangu aruande. Samuti said valitsuskomisjoni liikmed operatiivse ülevaate Rahapesu Andmebüroo, Finantsinspektsiooni, Riigiprokuratuuri ja Politsei- ja Piirivalveameti poolsetest rahapesu tõkestamise alastest tegevustest ning Moneyvali hindamise ettevalmistamise seisust.

Valitsuskomisjoni juhi, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on siseriikliku riskihinnangu valmimine oluline samm rahapesuvastases võitluses. „Aruandes tuvastatud riskide maandamisel on oluline avaliku sektori koostöö ettevõtjatega. Näiteks kõrgema riskiga esile tõusnud virtuaalvääringute valdkonnas tuleb teha kiireid regulatiivseid muudatusi, et riske paremini maandada. Samas ei tohi me kogu maailmas väga kiirelt arenevat ja innovatiivset sektorit Eestis täiesti kinni panna. Oluline on kokku leppida, milliseid krüptoettevõtteid me Eestisse soovime ja milliseid mitte. Õiguskuuleka kliendi jaoks peab Eesti finantssüsteem olema avatud ja seaduserikkujale suletud,“ selgitas Keit Pentus-Rosimannus.

Riiklik riskihinnang on uuring, mille eesmärk on tuua  välja Eesti rahapesu, terrorismi rahastamise ja massihävitusrelvade leviku rahastamisega seotud ohud, haavatavused ja riskid ning levinumad ebaseadusliku tulu pesemise või terroriaktide rahastamise viisid. Riskihinnang baseerub Maailmapanga metoodikal, mille kohandas Eesti eripärasid arvestades sobivaks PwC. Riskihinnangu valmimisse panustasid 10 erinevat töörühma, kokku osales nende töös ligi 80 valdkonna spetsialisti avalikust ja erasektorist.

Valitsuskomisjon arutas samuti 2022. aasta kevadel ees ootava Euroopa Nõukogu rahapesu ja terrorismi rahastamise vastase võitlusega tegeleva ekspertkomitee Moneyval uue hindamise ettevalmistuse hetkeseisu. Seekordsel hindamisel analüüsib Moneyval, kuidas Eesti seadusi ja regulatsioone praktikas ellu rakendab ja milline on Eesti asutuste võimekus tegelikult rahapesu tõkestada.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjoni tegevus hõlmab nii rahapesu ja terrorismi tõkestamise poliitika kujundamist kui ka koordineerimist riiklike riskide kaardistamisel ja nende maandamise tegevusplaani koostamisel. Komisjoni kuuluvad mitmete ministeeriumide, Maksu- ja Tolliameti, Prokuratuuri, politseiasutuste, Eesti Panga ja Finantsinspektsiooni tippjuhid.

Siseriikliku riskihinnangu avalikustab rahandusministeerium täies mahus oma kodulehel lähinädalatel.

Veel uudiseid samal teemal

18.02.2021|Rahandusministeerium

Rahapesu uurimistes lähevad juhtohjad prokuratuurile

Tänasel valitsuskabineti nõupidamisel arutati, kuidas rahvusvahelistes rahapesu uurimistes kaitsta parimal moel Eesti riigi huve. Kuna tegu on eelkõige uurimismenetluste ja õigusabialase koostööga, otsustas valitsus anda juhtohjad Eesti esindamisel nendes uurimistes Justiitsministeeriumile ja Riigiprokuratuurile.

03.02.2021|Rahandusministeerium

Valitsuskomisjon kinnitas Moneyvali täiendatud tegevuskava

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjon kinnitas teisipäeval, 2. veebruaril oma korralisel istungil Moneyvali hindamise ettevalmistamise täiendatud tegevuskava.