Sa oled siin

Rahapesu tõkestamise komisjon: rahapesu tõkestamine peab jätkuvalt olema riiklik prioriteet

23. august 2006 - 0:00

Eile, 22. augustil toimus rahandusministeeriumis rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise alase valitsuskomisjoni teine koosolek, kus arutati rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise alast rahvusvahelist koostööd ja kohustusi. Samuti andis rahapesu andmebüroo juht Raul Vahtra ülevaate asutuse tööst ja rahapesu trendidest Eestis.

Rahapesu andmebüroole saabunud kahtlaste tehingute teatised hõlmasid eelmisel aastal ligikaudu 65 miljardi krooni suurust summat, mis on võrreldav riigieelarvega. Nimetatud summa valguses kinnitasid komisjoni liikmed, et rahapesu tõkestamine peab jätkuvalt olema riiklikuks prioriteediks. "Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon alustas tööd alles eelmisel kuul. Esmalt püüame saada ülevaate probleemidest, mis seoses nende kuriteoliikidega uurimisasutustele muret teevad," rääkis rahandusminister Aivar Sõerd."Üheks tõsiseks küsimuseks on kindlasti eile arutlusel olnud teema, et rahapesuga seotud menetlusi algatatakse küll palju, ent kriminaalasjad ei jõua sageli kohtusse. Probleem seisneb selles, et tihtipeale on rahapesu-asjades kuriteo ja sellest pärineva raha seost väga keeruline tõestada, ehkki on ilmselge, et tegemist on kriminaalsel teel teenitud tuludega. Asume koostöös prokuratuuri ja justiitsministeeriumiga olukorda analüüsima, et rohkem rahapesuga seotud kriminaalasju jõuaks kohtuliku lahendini."
 
Eelmisel teisipäeval kogunes esimest korda komisjoni juurde asutatud rahapesu tõkestamise nõukoda, mille eesmärgiks on tõsta ettevõtjate teadlikkust ja anda neile kaasarääkimisvõimalus neid puudutavate rahapesu ja terrorismiga seotud õigusaktide väljatöötamisel. Nõukoja liikmeteks on finantsasutuste ning teiste isikute esindajad, kellele kohaldub rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus. Nõukoja liikmete poolt valiti esimesel koosolekul nõukoja esinaiseks Pangaliidu esindaja Katrin Talihärm.
 
Valitsuse korraldusega moodustatud komisjoni liikmeteks on esindajad finantsinspektsioonist, maksu- ja tolliametist, Eesti Pangast, riigiprokuratuurist, välis-, justiits-, rahandus- ja siseministeeriumist, samuti politsei- ja kaitsepolitseiametist ning keskkriminaalpolitseist. Komisjoni esimees on rahandusminister Aivar Sõerd.
 
Lisainfo:

Kristi Künnapas
Rahandusministeerium
Kommunikatsiooniosakond
Tel. 6 113 035
Mob. 56 215672
E-mail: Kristi.Kynnapas@fin.ee

Veel uudiseid samal teemal

23.12.2021|Rahandusministeerium

Eesti asub tõhusalt reguleerima virtuaalvääringu teenuseid


Valitsus toetas eelnõud, mis karmistab nõudeid virtuaalvääringu teenuse pakkujatele, et maandada finantskuritegevuse riske. Muuhulgas antaks tegevusluba edaspidi vaid neile teenusepakkujatele, kellel on kavas Eestis tegutsema asuda, samuti tuleb tehingutega siduda kliendi andmed.

16.09.2021|Rahandusministeerium

Valitsuskomisjon: Eesti reageerib kiirelt virtuaalvääringu valdkonna riskidele

Esile tõusnud riskid virtuaalvääringute valdkonnas nõuavad kiiret tegutsemist, et tagada konkurentsivõimeline ja aus ärikeskkond ning Eesti kavatseb selles suunas kiirelt tõsiseid samme astuda, tõdeti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise korralisel valitsuskomisjoni koosolekul.