Sa oled siin

Rahapesu andmebürood ootab 2021. aastal ees kiire kasv

4. detsember 2020 - 12:47
Rahandusministeeriumi kantsler Veiko Tali
Rahandusministeeriumi kantsler Veiko Tali

Neljapäeval, 3. detsembril sai rahapesu andmebüroo (RAB) rahandusministeeriumi valitsemisalasse toomise juhtrühm oma korralisel koosolekul ülevaate mahuka projekti hetkeseisust ja arengutest.

Juhtrühma juhi, rahandusministeeriumi kantsleri Veiko Tali sõnul ollakse muudatuseks vajalike ettevalmistustöödega tervikuna graafikus.

Mõjus rahapesu tõkestamine on Eesti riigile väga oluline ning see valdkond vajab senisest suuremat tähelepanu ja ambitsiooni. Rahapesu andmebüroo toomine 1. jaanuarist 2021 iseseisva asutusena rahandusministeeriumi valitsemisalasse võimaldabki vajalikku fookust suurendada ja lisaressursse kaasata.

„Rahapesu andmebüroo 2021. aasta plaanitav eelarve ilma IT-valdkonna kuludeta on 3,1 miljonit eurot, seega asutuse eelarve kasvab võrreldes tänavusega rohkem kui kaks korda. Praegu on rahapesu andmebüroos 32 ametikohta, uuel aastal kasvab see 47-ni ehk ka asutuse töötajate arv kasvab ligi poole võrra,“ selgitas Veiko Tali asutuse kiiret kasvu tagavaid kokkuleppeid. „Büroo töötajad on teinud tublit tööd ja on heameel tõdeda, et tänaseks on peaaegu kõik neist andnud nõusoleku jätkata uues rahapesu andmebüroos ka 1. jaanuarist 2021. Uuel aastal tõusevad ka rahapesu andmebüroo töötajate palgad.“

RABi tegevuse laiemaks eesmärgiks on rahandussüsteemi ja majandusruumi usaldusväärsuse kaitse, mis kuulubki eelkõige rahandusministeeriumi haldusalasse ning toimib paremini, kui RABil tiheneb koostöö teiste finantsjärelevalve asutustega. Samuti on rahapesu tõkestamisel oluline vaadata tulevikku ja otsida uusi lahendusi. RAB eelisarendab strateegilise andme- ja riskianalüüsi funktsiooni ning just see tegevussuund on tulevikku vaadates ülioluline.

„Septembris välja kuulutatud rahapesu andmebüroo uue juhi konkurss kahjuks ei õnnestunud. Loodetavasti leitakse eelmisel nädalal väljakuulutatud korduskonkursiga rahapesu andmebüroole tegus juht, kes vajalikud muudatused ja uued algatused ellu rakendab,“ sõnas Veiko Tali.

Rahapesu andmebüroo uueks asukohaks saab Pronksi 12 hoone Tallinnas. Kolimine jääb eeldatavalt järgmise poolaasta lõppu. Kolimise täpne aeg sõltub peamiselt IT-süsteemide väljaehitamisest ja akrediteerimisest.

Veel uudiseid samal teemal

23.12.2021|Rahandusministeerium

Eesti asub tõhusalt reguleerima virtuaalvääringu teenuseid


Valitsus toetas eelnõud, mis karmistab nõudeid virtuaalvääringu teenuse pakkujatele, et maandada finantskuritegevuse riske. Muuhulgas antaks tegevusluba edaspidi vaid neile teenusepakkujatele, kellel on kavas Eestis tegutsema asuda, samuti tuleb tehingutega siduda kliendi andmed.

16.09.2021|Rahandusministeerium

Valitsuskomisjon: Eesti reageerib kiirelt virtuaalvääringu valdkonna riskidele

Esile tõusnud riskid virtuaalvääringute valdkonnas nõuavad kiiret tegutsemist, et tagada konkurentsivõimeline ja aus ärikeskkond ning Eesti kavatseb selles suunas kiirelt tõsiseid samme astuda, tõdeti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise korralisel valitsuskomisjoni koosolekul.