Sa oled siin

Rahandusminister: Rahapesu ennetuse võti on riskide põhjalik tundmine

30. aprill 2019 - 16:56

Täna kogunenud valitsuse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise komisjon kiitis heaks laiaulatusliku riikliku riskihinnangu metoodika, mis viiakse läbi 2020. aasta suveks.

Rahandusminister Martin Helme sõnul on rahapesu tõkestamine vaieldamatult üheks uue valitsuse prioriteediks, mis sai kirja ka koalitsioonilepingusse.

„Eesti ei ole koht rahapesuks ja see valitsus teeb kõik, et meie rahanduskeskkond oleks jätkuvalt aus ja läbipaistev. Mida täpsemalt me teame tänaseid ja tulevasi riske, seda paremini me oskame nendeks valmistuda ja neid ennetada,“ ütles Helme.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise riikliku riskihinnangu eesmärgiks on tuvastada ja aru saada tulevastest riskidest ning aidata kaasa nende ennetamisele. Riskihinnangu metoodika koostas Maailmapanga väljatöötatud metoodika põhjal just Eesti olusid ja eripärasid silmas pidades PriceWaterhouse Coopers.

Valitsuskomisjon esitas eelmise aasta lõpus põhjaliku analüüsi ja ettepanekud selle kohta, kuidas rahapesu tõhusamalt tõkestada. Ettepanekud puudutasid nii institutsionaalset kui ka õiguslikku raamistikku ning nendega tegelesid põhjalikumalt edasi kaks eksperttöörühma. Kuna viimasel ajal meediasse jõudnud rahapesujuhtumid kuuluvad minevikku ja praegune olukord on hoopis teistsugune, siis lähtuvad ka ettepanekud eelkõige tänasest vaatest ja tulevikuriskidest.

Ettepanekute kohaselt luuakse rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamiseks strateegilise seire ja analüüsi keskus, mis hakkab tegutsema rahapesu andmebüroo juures. Samuti kehtestatakse finantssektoris senisest oluliselt kõrgemad trahvimäärad ja karmistatakse virtuaalvääringu teenuse pakkujatele kehtivaid regulatsioone.

Veel uudiseid samal teemal

23.12.2021|Rahandusministeerium

Eesti asub tõhusalt reguleerima virtuaalvääringu teenuseid


Valitsus toetas eelnõud, mis karmistab nõudeid virtuaalvääringu teenuse pakkujatele, et maandada finantskuritegevuse riske. Muuhulgas antaks tegevusluba edaspidi vaid neile teenusepakkujatele, kellel on kavas Eestis tegutsema asuda, samuti tuleb tehingutega siduda kliendi andmed.

16.09.2021|Rahandusministeerium

Valitsuskomisjon: Eesti reageerib kiirelt virtuaalvääringu valdkonna riskidele

Esile tõusnud riskid virtuaalvääringute valdkonnas nõuavad kiiret tegutsemist, et tagada konkurentsivõimeline ja aus ärikeskkond ning Eesti kavatseb selles suunas kiirelt tõsiseid samme astuda, tõdeti rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise korralisel valitsuskomisjoni koosolekul.