Sa oled siin

Rahandusministeerium avalikustas valimislubaduste analüüsi tulemused

18. veebruar 2019 - 12:42

Rahandusministeerium avalikustas riigikogu valimistel osalevate erakondade valimisplatvormide analüüsi tulemused, mis keskenduvad valimislubaduste maksumusele.

“Soovin avaldada siirast tänu erakondadele, kes on meiega teinud väga head koostööd. Samuti tänan teisi ministeeriume ja Maksu- ja Tolliametit, kes on aidanud arvutuste ja alusandmetega” ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu. “Alustasime analüüsi ettevalmistamist juba eelmise aasta lõpul ja kaasasime protsessi algusest peale kõik erakonnad. Oleme kohelnud kõiki võrdsetena ja hinnangutes olnud täiesti sõltumatud. Loodan, et täna avaldatud analüüs aitab kaasa avaliku debati mitmekesistamisele ja on pärast valimisi moodustatavale valitsusele toeks koalitsioonileppe ja tegevusprogrammi kokku panemisel.”

Erakondadel oli analüüsi koostamise käigus võimalik saada esialgseid mõjuhinnanguid ideede genereerimise faasis, täpsustada jooksvalt valimislubaduste sisu ja kommenteerida hinnanguid enne nende avaldamist.

Analüüs lähtub rahandusministeeriumi rollist riigikogu ja valitsuse nõuandjana riigieelarve koostamisel. Tehtud töö toel suudab ministeerium paremini toetada valimiste järel moodustatavat uut valitsust koalitsioonilepingu, valitsuse tegevusprogrammi ning peagi nende järel valmiva nelja-aastase riigi eelarvestrateegia koostamisel.

“Me ei soovi kindlasti karistada erakondi, kes on oma programme sõnastades olnud niivõrd täpsed, et nende kirjeldatud algatuste mõju sai rahasummaga hinnata. Kõiki programmides sisalduvaid lubadusi ei olnud võimalik hinnata ja seetõttu ei oleks korrektne anda hinnangut ühegi programmi kui terviku maksumusele,” ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhtivanalüütik Risto Kaarna. “Seetõttu panen analüüsi tulemuste kasutajatele südamele, et lubaduste maksumusi ei ole korrektne liita – meie metoodika käsitas iga üksikut lubadust eraldi. Arvutasime välja iga algatuse ligikaudse eelarvemõju eeldusel, et kõik muu jääb endiseks.”

Hinnangud valimislubaduste eelarvemõjule avalikustab rahandusministeerium tänavu neljandat korda. Analüüsi tulemused võimaldavad ka kodanikel ja ajakirjanikel valimislubadusi terviklikumalt hinnata.

Veel uudiseid samal teemal

12.02.2021|Rahandusministeerium

Uus valitsus koostab regionaalarengu tegevuskava

Eile heaks kiidetud valitsuse 100 päeva plaanis on uue ja olulise algatusena kavas koostada üleriiklik regionaalarengu tegevuskava, et tagada piirkondlikud investeeringud ja tasakaalustatud areng kogu Eestis. Samuti plaanitakse uuendada riigireformi ja kinnisvarapoliitika alusdokumente.

10.02.2021|Rahandusministeerium

Koordinatsioonikogu arutas riigireformi tegevusi

Riigireformi koordinatsioonikogu kogunes esimest korda uue valitsuse ametiajal. Eilsel koosolekul vaadati üle töös olevad tegevused ja arutati edasisi samme.

Riigihalduse minister Jaak Aabi sõnul on riigireform uue valitsuse prioriteetne tegevus ja õige hetk teha tegevustest kokkuvõte ning uuendada plaane edaspidiseks.