Sa oled siin

Prangli saarel toimub täna arutelu Eesti saarte tuleviku üle

17. mai 2019 - 12:22
Pranglil 17. mail toimuval Eesti Saarte Kogu aastakoosolekul arutab riigihalduse minister Jaak Aab koos saartel alaliselt elavate inimestega arutatakse meretaguse elu tulevikuvõimaluste üle.
Pranglil 17. mail toimuval Eesti Saarte Kogu aastakoosolekul arutab riigihalduse minister Jaak Aab koos saartel alaliselt elavate inimestega arutatakse meretaguse elu tulevikuvõimaluste üle.

Riigihalduse minister Jaak Aab sõidab täna Pranglil toimuvale Eesti Saarte Kogu aastakoosolekule, kus koos saartel alaliselt elavate inimestega arutatakse meretaguse elu tulevikuvõimaluste üle. Kohtumisel peetakse nõu, kuidas riik saaks kaasa aidata saarte elukvaliteedi tõusule ja elukeskkonna arendamisele.

„Minu jaoks on väga oluline kohalike kogukondade murede ja rõõmude mõistmiseks kohtuda elanikega silmast silma ja kuulata nende ettepanekuid sealse elukeskkonna arendamiseks,“ peab riigihalduse minister Jaak Aab tähtsaks võimalikult laiapõhjalist otsesuhtlust riigi ja elanike vahel.

Tänane Prangli saarel toimuv kohtumine on kohaliku kogukonna ja riigi heaks koostööks oluline. „Me saame regionaalseid arenguid hästi planeerida vaid siis, kui me teeme seda läbi kohaliku vaate ja koostöös kohalike kogukondadega,“ hindab minister Aab kõrgelt saareelanike tunnetust nende kodupiirkonna heaolu suurendamiseks ja elukvaliteedi tõstmiseks.


Omaette arutelukoht on väikeste saarte tulevik, kus kogukonnad peavad oma elu korraldamisel toime tulema mitmete väljakutsetega. „Üks murekohtadest on väikesaarte kaugus keskustest ja seeläbi teenuste kättesaadavuse tagamine. Et väikesaartele atraktiivse ja mugava elukeskkonna tagamisel abiks olla, on ellu kutsutud väikesaarte programm, millega toetame väikesaarte kogukondi esmatähtsate teenuste osutamisel,“ ütles minister Aab.


MTÜ Eesti Saarte Kogu juhatuse esimees Riina Kaljulaid ütles tänase kohtumise eel, et kõiki Eesti saari ühendav katusorganisatsioon on seadnud eesmärgiks aidata kaasa Eesti Saarte Seaduse loomisele Riigikogus. “Kavas on ka asutada koostöös Tartu Ülikooliga Eesti Saarte Instituut. Loodava instituudi sihiks on, et otsused meie saarte tuleviku kohta poleks mitte emotsionaalsed ega poliitilised, vaid teaduspõhised ja kogukondi kaasavad,“ ütles Riina Kaljulaid. „Meil on väga hea meel ministri osalemise üle Saarte Kogu kokkusaamisel ja loodame, et see huvi saarte eluolu kohta on jätkuv. Riigi huvi ja toetus on kõikidele saartele väga oluline.“


Taustinfo saarte kohta:

2019. aasta seisuga elab rahvastikuregistri andmetel Saaremaal 31 453, Hiiumaal 9512 ja Muhu saarel 1927 inimest.

Väikesaarte nimistusse arvatakse kuni 100 km² pindalaga saared, kus elab rahvastikuregistri andmetel vähemalt viis inimest. Omavalitustele, mille territooriumil asub väikesaarte nimekirja kuuluv saar või mis on omavalitsuse piirides väikesaar, arvestatakse tasandusfondis täiendav kuluvajadus, mis aitab kohalikul omavalitsusel katta saarelisest eripärast ja mereteest tingitud lisakulusid.

Eestis on kokku 2355 saart või laidu (koos siseveekogude saartega). Meresaared on nendest 2222. Enamik neist enamik on asustamata.
Nendest 24 saarele on registreeritud elanikud, neist 16 saarel elab vähemalt viis elanikku.

Kokku elab rahvastikuregistri andmetel püsiasustusega väikesaartel 1720 inimest, mis moodustab ligikaudu 0,13% kogu Eesti rahvastikust. Nende seas võib olla ka neid, kelle tegelik või peamine elukoht on vaatamata saarele sissekirjutusele mujal.


Vähemalt viie elanikuga väikesaared, mis kuuluvad väikesaarte nimistusse:

 

Saare nimi

Elanike arv

KOV-üksus

Maakond

1

Naissaar

13

Viimsi vald

Harju MK

2

Prangli

200

Viimsi vald

Harju MK

3

Kräsuli

5

Viimsi vald

Harju MK

4

Aegna

14

Tallinna linn

Harju MK

5

Väike-Pakri

8

Lääne-Harju vald

Harju MK

6

Osmussaar

6

Lääne-Nigula vald

Lääne MK

7

Vormsi

395

Vormsi vald

Lääne MK

8

Kihnu

694

Kihnu vald

Pärnu MK

9

Manija (Manõja)

49

Pärnu linn

Pärnu MK

10

Abruka

31

Saaremaa vald

Saare MK

11

Kesselaid

6

Muhu vald

Saare MK

12

Vilsandi

29

Saaremaa vald

Saare MK

13

Ruhnu

167

Ruhnu vald

Saare MK

14

Kõinastu

9

Saaremaa vald

Saare MK

15

Piirissaar

98

Tartu vald

Tartu MK

16

Heinlaid

7

Hiiumaa vald

Hiiu MK

 • Kräsuli ja Heinlaid lisandusid väikesaarte nimistusse 2019. aastal.

• Lisaks elab mai alguse seisuga üks sissekirjutusega inimene veel Hobulaiul (Haapsalu linn), Koipsil (Jõelähtme vald), Haldil (Kuusalu vald), Pihelgalaiul (Lääneranna vald), Pähksaarel (Tõrva vald), Vahasel (Saaremaa vald), Viirelaiul (Muhu vald) ja Mohnil (Kuusalu vald).

Veel uudiseid samal teemal

20.02.2020|Rahandusministeerium

Riik toetab kohalikke omavalitsusi 557 miljoni euroga

Valitsus otsustas täna riigihalduse ministri Jaak Aabi ettepanekul anda omavalitsustele tasandus- ja toetusfondist 203,6 miljonit eurot, millele lisandub jaanuaris jagatud 353,7 miljonit eurot. Omavalitsustele eraldatava toetuse maht on kümne aastaga kasvanud peaaegu kaks korda.

19.02.2020|Rahandusministeerium

Simson, Aab ja Aas veavad arutelu Ida-Viru tulevikust

Riigihalduse minister Jaak Aab, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson kohtuvad homme, 20. veebruaril Ida-Virumaal ettevõtjate, kohalike omavalitsuste ja riigiasutuste esindajatega.