Sa oled siin

Põhjamaade Investeerimispank annab Eestile 750 miljonit eurot laenu

27. märts 2020 - 15:11

Põhjamaade Investeerimispank (NIB) ja Eesti riik allkirjastasid 750 miljoni eurose laenulepingu, et finantseerida koroonaviiruse mõjude leevendamiseks vajalikke majandusmeetmeid.

„Tegeleme aktiivselt Eesti riigile piisava finantspuhvri tekitamisega, emiteerisime selleks esmaspäeval lühiajalisi võlakirju 200 miljoni euro ulatuses ja nüüd oleme saanud positiivse laenuotsuse NIB-lt,“ ütles rahandusminister Martin Helme.

„Kõiki neid vahendeid on kavas kasutada Eesti majanduse, ettevõtete ja inimeste toetamiseks, et vähenda kriisi laastavat mõju ja kiirendada sellest taastumist,“ lisas minister.

Epideemia mõjude leevendamiseks mõeldud laenu saab kasutada:
• kasvanud kulude hüvitamiseks tervishoiusüsteemis ja kodanikukaitses;
• palgata puhkusele või kodudesse karantiini jääma sunnitud töötajate palgakaotuse hüvitamiseks;
• toetusmeetmeteks kriisist enim mõjutatud ettevõtlussektoritele, nagu väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, turism ja transport;
• ettevõtetele tulu kaotuse või täiendavate kulude hüvitamiseks, mis tulenevad valitsuse kehtestatud piirangutest viiruse leviku piiramiseks: näiteks spordiklubide, teatrite, muuseumide jms sulgemine ning karantiini kehtestamine teatavatele geograafilistele piirkondadele või riigipiiride sulgemine.

Laenu tagasimakse tähtaeg on 2035. aastal.


Põhjamaade ja Balti riikide rahvusvahelise finantsinstitutsioonina rahastab NIB projekte, mis parandavad piirkonna tootlikkust ja toovad kasu keskkonnale. Pangal on ka stabiliseeriv roll majanduskriisi ajal.


NIB on rahvusvaheline finantsasutus, mille kaasomanikeks on kaheksa liikmesriiki: Taani, Eesti, Soome, Island, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi. Pank rahastab era- ja avaliku sektori projekte liikmesriikides ja neist väljaspool.