Sa oled siin

Pentus-Rosimannus: ootame ära ühe suure maksureformi tulemused

7. detsember 2021 - 16:21

Eesti soovib enne ettevõtete maksustamise käitumisjuhendi muutmist ära oodata OECD üleilmse maksureformi tulemused, ütles rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus täna Euroopa Liidu majandus- ja rahandusnõukogu kohtumisel Brüsselis.

„Üleilmne maksureform võib tulevikus mõjutada maksusüsteeme ja investeerimisstrateegiaid suundades, mida me praegu aimatagi ei oska – seda nii ELis kui väljapool – jälgime enne, kuidas see reform maailmas rakendub ning alles siis liigume uute sammudega edasi,“ ütles rahandusminister. 

„Eesti ettevõtte tulumaksusüsteem on lihtne ja selge, toetades innovatsiooni, ettevõtete kasvu ja töökohti. Meie huvides on seda ka sellisena säilitada. Täiendavad maksureeglid peaksid olema põhjalikult läbi mõeldud ja hästi sihitud, et need ei hakkas ettevõtlust liialt koormama,“ selgitas ta.

Rahandusminister sõnas, et OECD kokkulepe Eesti süsteemi jätkumisega ka arvestas, kuid oluline on, et Euroopa Liidus kokkulepitut ning miinimummaksu rakendamise ulatust ei laiendataks. Euroopa Komisjon peaks avalikustama miinimummaksu direktiivi eelnõu 22. detsembril. Lisaks ei saa ära unustada OECD maksuavalduse teist poolt ehk nn digimaksu kehtestamist.

„Peame oluliseks, et miinimummaksu detailsete aruteludega liiguks samas tempos digimajanduse maksustamise muudatused. Need kaks sammast on OECD maksukokkuleppe võrdväärsed osad ja nii tuleks neid ka käsitleda. Ilma ühe sambata kukub konstruktsioon lihtsalt kokku,“ sõnas minister.

Rahandusministrid arutasid teisipäeval Brüsselis ettevõtete maksustamise käitumisjuhendi mandaadi muutmist. Tegemist on 1997. aastal sõlmitud poliitilise kokkuleppega, millega liikmesriigid on nõustunud ära muutma ja tulevikus mitte kehtestama kahjulikke maksumeetmeid.

Kui liikmesriik otsustab anda maksusoodustuse äriühingutele, tehes sellega erandi oma üldiselt kehtivast tulumaksurežiimist, tuleb sellest teavitada käitumisjuhendi töörühma, kes hindab selle vastavust kokkulepitud kriteeriumidele.

Reeglite uuendamise arutelu algas paari aasta eest, kuid peatus OECD tulumaksureformi tulemusi oodates. Praeguseks oli arutamisel ettepanek, mille kohaselt edaspidi hindaks töörühm lisaks eranditele ka liikmesriigi maksusüsteemi üldiseid sätteid, mis piiriüleses olukorras võimaldavad maksuvabastust või mitmekordset maksusoodustust.

Veel uudiseid samal teemal

22.12.2021|Rahandusministeerium

Energiahinna hüvitist hakkavad saama kuni keskmise sissetulekuga pered

Valitsuskabineti eilse otsuse kohaselt hakkavad energiahinna tõusu hüvitist saama kuni keskmise sissetulekuga leibkonnad. Toetust makstakse peredele, kelle netosissetulek jääb alla mediaani, mis on leibkonna esimese liikme kohta 1126 eurot kuus.

26.11.2021|Rahandusministeerium

Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse toetuse sihtrühma ehk vähemkindlustatud leibkondade hulka, ning arvutada välja elektri-, gaasi- ja küttehinna hüvitise suuruse.