Sa oled siin

Pentus-Rosimannus: maksukoormuse nihkumine üksikisiku tuluteenimiselt pruunidele maksudele on õige suund

17. november 2021 - 14:19

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ütles Arenguseire Keskuse maksuraportit kommenteerides, et maksukoormuse raskuspunkti kandumine järjest rohkem nn pruunidele maksudele ehk tarbimis- ja saastemaksudele ühelt poolt ning eemale üksikisiku tuluteenimise tasandilt teiselt poolt, tundub demograafilisi trende ja keskkonnasihte silmas pidades möödapääsmatu.

“Seda muutust ja tulevikku silmas pidades on Eesti liikunud juba ammu heas tempos õiges suunas. Pean siin silmas üksikisiku tulumaksu vähendamist 26 protsendilt 20 protsendile, aga veelgi rohkem maksustamise üldist nihkumist tuluteenimise maksustamiselt tarbimisele. Meie maksusüsteemis on palju sellist, mis on hästi ja mida ei ole vaja lammutama asuda,” rääkis rahandusminister.

Selle taustal on oluline meeles pidada ka laiemate tulevikueesmärkideni jõudmist. „Oluline on teadvustada, et digi- ja rohepööre ei ole veel toimunud. Enne kui hakkame muretsema digi- ja rohe-eesmärkide saavutamisest tuleneva maksulaekumise kahanemise pärast, peaksime nende eesmärkideni jõudma. Ka maksuhoobi kasutades,“ märkis Pentus-Rosimannus.

Maksudebatt ei peaks tema sõnul aga kunagi algama küsimusest, kelle taskust saada juurde suurem summa raha selle kriitikavabaks kulutamiseks, vaid küsimusest, milliseid teenuseid me üldse oleme nõus ühiselt maksudest kinni maksma.

„Maksureformi põhiküsimus on – millist Eestit me rahastada soovime. Mida rohkem riigilt soovime, seda rohkem peame olema valmis makse maksma. Kasvav riigieelarve puudujääk lõpeb varem või hiljem maksutõusuga,“ nentis rahandusminister.

Rahandusministri sõnul tuleks edaspidises debatis enam keskenduda sellele, kuidas maksusüsteemi muudatused mõjutavad Eesti majanduse üldist konkurentsivõimet. „Kuidas mõjutavad need investeeringute, tehnoloogiate ning tööjõu sisse- ja väljavoolu. See peab olema üks lähtekohti, kui tulevikukindlat süsteemi disainime.“

Kolmas teema, millele maksusüsteemi kohendades lahendust otsitakse, on – kuivõrd ja mil moel me peame maksustama ebavõrdsust. "See on ennekõike pikaajalise sotsiaalse rahu küsimus. Need on ennekõike kapitali- ja varamaksud,” ütles Pentus-Rosimannus. "Küsimus on tasakaalupunktis. Kui me maksustame ebavõrdsust liiga vähe, riskime sotsiaalsete rahutustega ja pingete kuhjumisega. Kui me maksustame liiga palju, riskime ettevõtlikumate inimeste ja nende kapitali ning innovatsiooni väljavooluga."

Tulevikukindlama maksusüsteemi valikute väljasõelumiseks on rahandusminister kokku kutsunud laiapõhjalise ekspertide töörühma, millelt tulemusi on oodata järgmiseks suveks-sügiseks.

„Arvestades, et oleme üle elamas ainulaadset demograafilist ja tehnoloogilist revolutsiooni, võiks seetõttu üritada veel kord mõelda senisest tööriistakastist täiesti väljapoole ja hoida kõike seda, mis juba õiges suunas töötab,“ lisas minister.

Veel uudiseid samal teemal

26.11.2021|Rahandusministeerium

Energiahinna hüvitise kalkulaator on toetuse arvutamisel peredele abiks

Rahandusministeerium on välja töötanud energiahinna tõusu osalise kompenseerimise veebirakenduse, kust pered saavad vaadata, kas kuulutakse toetuse sihtrühma, ning arvutada välja elektri-, gaasi- ja küttehinna hüvitise suuruse.

24.11.2021|Rahandusministeerium

Pentus-Rosimannus: Eesti kaitseb ELi maksudirektiivi aruteludes meie ettevõtte tulumaksusüsteemi

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus arutas Euroopa Komisjoni maksu- ja tolliliidu peadirektoriaadi juhi Gerassimos Thomasega käimasolevaid maksumuudatusi.