Sa oled siin

Pensioni teisest sambast lahkumisavalduse saab tagasi võtta juuli lõpuni

5. juuli 2021 - 9:37

Aasta algul teisest sambast lahkumisavalduse esitanud inimesed saavad selle tagasi võtta juuli lõpuni – sellise võimaluse meeldetuletamiseks jätkab rahandusministeerium täna raadios ja ETV-s kampaaniaga „Mõtle läbi!“.

„Pensioniks kogumisega jätkamine aitab elukvaliteeti vanemas eas säilitada. Kogutud raha lihtsalt ära tarbimine toob inimese jaoks tulevikus suurema rahalise ebakindluse,“ ütles rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus. „Julgustan kõiki kõhklejaid kogumisega jätkamise võimalust kasutama, et kindlustada endale vanaduspõlves suurem pension, sest teine sammas pakub selleks erinevaid variante.“

Kõik inimesed, kes esitasid tänavu esimeses kvartalis avalduse pensioni teisest sambast lahkumiseks, saavad selle tühistada kuni juuli lõpuni. Sambast lahkudes saab seal uuesti kogumist alustada 10 aasta möödudes ehk 2031. aasta septembris.

Võimalus teisest sambast lahkuda ei kao samas kuhugi. Ehk kui millalgi tekib vajadus teise samba raha enneaegselt kasutusele võtta, näiteks raskete terviseprobleemide korral vms, siis saab igal ajal esitada sambast uue lahkumisavalduse ja väljamakseid tehakse kolm korda aastas.

Vastavalt teise samba kogumisperioodi pikkusele on kogumise katkestajatel selle aja eest 20 protsenti väiksemad ka pensioniõigused esimeses sambas, kuna osa nende eest tasutud sotsiaalmaksust läks teise sambasse. See tähendab, et teisest sambast lahkunud inimese pension esimesest sambast on väiksem kui inimesel, kes pole kunagi teise sambaga liitunud.

Teine pensionisammas on muudatuste tulemusena paindlikum ning pakub võimalust ka samba sees ise investeerimisotsuseid teha. „Kui inimene tunneb, et tema ise suudab oma pensioniraha paremini kasvatada, siis selleks ei pea teisest sambast lahkuma, vaid saab lasta sügiseks kanda see isiklikule pensioni investeerimiskontole ja ise edasi investeerida,“ sõnas rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste. „Sellega ei kaota inimene 20 protsenti, mis teisest sambast lahkudes tuleb tulumaksuna ära maksta.“

Pensionieas on teise samba raha väljavõtmine soodsam, ühekordse väljamakse või lühiaegse pensioni puhul tuleb tasuda tulumaksu 10 protsenti, pikaajaline raha välja võtmine on tulumaksuvaba.

Rahandusministeeriumi ja loovagentuuri Salama koostöös valminud kampaania pakub infot teise samba võimalustest ja valikutest, neist saab põhjalikumalt lugeda Pensionikeskus.ee lehel. Seal saab tühistada ka teisest sambast lahkumisavalduse.

Veel uudiseid samal teemal

16.07.2021|Kaitseministeerium

Teise samba maksete kompenseerimise määruse eelnõu läks kooskõlastusringile

Rahandusministeerium saatis kooskõlatusringile määruse eelnõu, mille alusel kompenseeritakse 2020. aasta 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini oma teise sambasse makseid jätkanutele vahepeal peatunud 4 protsendi maksed.

21.06.2021|Rahandusministeerium

2022. aastal tekib fondipensioni võimalus ka kolmandasse sambasse

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile seadusemuudatused, mis võimaldavad sarnaselt pensioni teisele sambale 2022. aastast ka kolmandast sambast fondipensioni väljamakseid teha.