Sa oled siin

Palgakasv püsis eelmisel aastal kiire

1. märts 2019 - 14:23

Palgakasv püsis kogu eelmise aasta kiire, kasvades kõikidel tegevusaladel. Palgatõus kiirenes aasta lõpul koos majanduskasvuga ning tööjõupuudus hoiab survet palkade tõusuks tugevana ka lähitulevikus.

Statistikaameti andmetel oli eelmisel aastal keskmine brutokuupalk 1310 eurot, mis oli 7,3 protsenti kõrgem kui 2017. aastal. 2018. aasta viimases kvartalis ulatus keskmine palk 1384 euroni. Kui aasta esimestel kvartalitel püsis palgakasv suhteliselt stabiilsena 7 protsendi läheduses, siis aasta viimases kvartalis kiirenes kasv koguni 8,9 protsendini. Maksuameti andmetel kasvas eelmisel aastal keskmine netopalk ehk pärast maksude maha arvamist välja makstud töötasu 9,3 protsenti, mis tähendab 3,4-protsendilist hinnatõusu, arvestades keskmise palgatöötaja reaalse ostujõu suurenemist koguni 5,6 protsendi võrra.

Palgad kasvasid kõikidel tegevusaladel. Suurematest tegevusaladest panustasid palgakasvu kiirenemisse kaubanduse ja ehituse ettevõtted ning haridussektor. Ehituses oli eelmisel aastal olukord väga hea ning suurenenud töömahtude tõttu kasvasid lisaks keskmisele palgale ka töötunnid ja hõivatute arv. Samas on ajaloolises võrdluses ehituse tegevusala palgad endiselt madalad, jäädes majanduse keskmisest allapoole.

Kaubanduses veab palgakasvu sisetarbimine, kuid lisaks sellele on suhteliselt madala palgataseme ja sellest tuleneva tööjõu nappuse tõttu kaubandusettevõtted olnud sunnitud palku tõstma majanduse keskmisest kiiremini.

Haridussektori töötajate palgakasvu taga on valitsuse otsus tõsta õpetajate palkasid ennaktempos. Töötleva tööstuse keskmise palga suurenemine on olnud majanduse keskmisest veidi väiksem, kuid kasv kiirenes eelmise aasta viimases kvartalis oluliselt. Selle taga näib olevat töötajate töökoormuse langus, samas palgakulude kasv on töötlevas tööstuses püsinud kogu eelmise aasta jooksul 6 protsendi läheduses ning olulisi kiirenemise märke ei paista.

Kokkuvõttes on palgakasv püsinud kooskõlas suhteliselt kiire majanduskasvuga. Majanduse jahtudes võib eeldada ka palgakasvu aeglustumist, kuid tööjõupuuduse tõttu palgasurved kindlasti püsivad.

Erki Lõhmuste, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja

Veel uudiseid samal teemal

14.02.2020|Rahandusministeerium

Tööturu olukord rahuneb

2019. aasta kokkuvõttes püsis tööturu olukord väga hea, kuid hõivatute arvu kasv aeglustus aasta lõpus ning töötus püsis 4 protsendi juures. Aeglustuv majanduskasv kärbib ettevõtete plaane lisatööjõu palkamisel.

27.11.2019|Rahandusministeerium

Keskmise palga ostujõu suurenemine oli viimase kolme aasta kiireim

Keskmise palga ostujõud suurenes tänavu kolmandas kvartalis 5,8 protsendi võrra, mis oli viimase kolme aasta kiireim. Enamikul tegevusaladel on palgakasv jätkuvalt kiire, kuid majanduskasvu väljavaadete halvenemine avaldub lõpuks ka aeglasemas palgakasvus.