Sa oled siin

Oktoobri maksutulu oli 7,9 protsenti suurem kui mullu samal kuul

7. detsember 2018 - 14:14

Tänavu oktoobri eest tasuti maksu- ja tolliametile 627,4 miljonit eurot makse, mida oli 7,9 protsenti rohkem kui eelmisel aastal sama kuu eest. 2018. aasta riigieelarves kavandatust on kümne kuuga täidetud 82,4 protsenti.

Sotsiaalmaksu tasumise kasv ulatus oktoobris 9,6 protsendini. Oktoobris aeglustus keskmise töötasu kasv 6,8 protsendile ja deklareeritud töötajate arvu kasv 1,8 protsendile. Deklareeritud töötajate osakaal tööealisest rahvastikust ulatus 59,2 protsendini, mis on ajaloolise kõrgtaseme lähedal.

Tegevusalapõhistel andmetel lisandus suuremates sektorites, kus on vähemalt 35 000 töökohta, oktoobris hõivatud töökohti kõige enam haldus- ja abitegevustes (4 protsenti), ehituses ning hariduses oli kasv 2,8 protsenti. Avaliku halduse töökohtade arv vähenes möödunud aasta sama ajaga võrreldes 6,7 protsenti. Vähenemine aastatagusega võrreldes tulenes sellest, et eelmisel aastal palgati kohalike omavalitsuste valimisteks lisatööjõudu, mis ajutiselt suurendas avaliku halduse töökohtade arvu.

Palgafondi kasv jaanuarist oktoobrini oli suurematest sektoritest kiireim hariduses ja ehituses – vastavalt 11,9 ja 11,7 protsenti. Suurematest sektoritest näitas kõige aeglasemat palgafondi kasv töötlev tööstus (6,3 protsenti).

Füüsilise isiku tulumaksu laekus oktoobris sama palju kui möödunud aastal samal ajal. Juurde määratud tulumaksu maksti oktoobris ligi 7 miljonit eurot rohkem kui aasta varem samal kuul. Eraldised kohalikele omavalitsustele kasvasid 9,8 protsenti.

Juurde määratud tulumaksu on oktoobri lõpu seisuga laekunud 39 miljonit eurot, mida on 2,3 miljonit enam kui eelmisel aastal samaks ajaks. Juurdemääramisi mõjutasid mitmed tegurid. Kasu väärtpaberite võõrandamisest kasvas ligi kaks korda, kasu metsa raieõiguse võõrandamisest ligi kolmandiku ja eluruumi üüritulu neljandiku võrra. Samas vähenes ligi 10 protsenti välismaal teenitud palga- ja muu tulu, mis on osaliselt maksustamata. Mõju oli ka eluasemelaenu intresside mahaarvamiste piirmäära 300 eurole vähendamisel 2017. aastal.

Aktsiise tasuti oktoobri eest kokku 84,7 miljonit eurot ehk 5 protsenti rohkem kui 2017. aasta oktoobris. Kümne kuu kokkuvõttes on aktsiise tasutud 5,8 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Alkoholiaktsiisi tasuti oktoobri eest 19,2 miljonit eurot ning see summa oli 16,4 protsenti suurem kui mullu samal kuul. Jooksva aasta kokkuvõttes on alkoholiaktsiisi tasutud 5,8 protsenti rohkem kui mullu sama ajaga. Oktoobri alkoholiaktsiisi tasumine kasvas võrreldes septembriga ligi 20 protsenti eelkõige madalama aktsiisimääraga soetatud kange alkoholi varude ammendumise tõttu.

Kütuseaktsiisi tulu oli oktoobri eest 46 miljonit eurot, mida on 2,3 protsenti rohkem kui mullu. Kümne kuu kokkuvõttes on kütuseaktsiisi tasutud 6 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Diislikütust deklareeriti oktoobris 2,2 protsenti rohkem, bensiini aga 5,2 protsenti vähem kui aasta tagasi samal ajal. Diislikütuse deklareerimise kasvu toetab soodne majanduskeskkond, kuid seda on pidurdanud piirikaubanduse kasv ning oktoobris toimunud kütuse hinnatõus. Bensiini deklareerimine on pikaajalises languses, kuid hinnatõus võib langust veelgi kiirendada.

Tubakaaktsiisi tasuti oktoobri eest 16,3 miljonit eurot ehk 2,7 protsenti rohkem kui möödunud aastal. Kümne kuu kokkuvõttes on tubakaaktsiisi tasutud 5,1 protsenti rohkem kui mullu. Sigarettide deklareerimine oli oktoobris küll 2,5 protsenti suurem kui aasta tagasi, kuid kümne kuu kokkuvõttes vähenes deklareeritud kogus ootuspäraselt 3,4 protsenti võrreldes eelmise aastaga.

Oktoobri lõpu seisuga ulatus valitsussektori eelarveülejääk 0,3 protsendini SKPst ehk 65 miljoni euroni. Kohalike omavalitsuste koondeelarve oli 129 miljoni euroga ülejäägis, mille üks põhjus on kohalikele omavalitsustele suunatud tulumaksuosa määra tõstmine. Sotsiaalkindlustusfondide ülejääk ulatus 49 miljoni euroni. Valitsussektori ülejääki vähendas keskvalitsuse eelarve puudujääk, mis ulatus 112 miljoni euroni. Sellest 13 miljonit eurot moodustasid Tagatisfondi hüvitised Versobanki klientidele. Versobanki mõju jääb ajutiseks, kuna likvideerimismenetluse raames hüvitatakse Tagatisfondile tehtud kulud. Võrreldes möödunud aasta sama perioodiga oli sel aastal eelarvepositsioon Versobanki mõju arvestamata 130 miljoni euro võrra parem.

Margus Tuvikene, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Vaata ka:

Veel uudiseid samal teemal

12.05.2020|Rahandusministeerium

Esimeses kvartalis tasuti 7,6 protsenti vähem makse kui mullu samal ajal

Märtsi eest tasuti maksu- ja tolliametile 429,3 miljonit eurot maksutulu, mida on 19,9 protsenti vähem kui 2019. aasta samal kuul, tänavu esimese kvartali maksutulu jäi mullusele alla 7,6 protsendiga.

25.04.2020|Rahandusministeerium

Valitsuse liikmed otsustasid omavalitsusele kriisiabi andmise tingimused

Valitsuse liikmed toetasid riigihalduse minister Jaak Aabi ettepanekuid, millistel tingimustel eraldatakse kohalikele omavalitsustele riigi lisaeelarvest 130 miljonit.