Sa oled siin

Manija saarel otsitakse lahendusi Eesti väikesaarte väljakutsele

26. august 2019 - 8:23

Riigihalduse minister Jaak Aab sõidab täna Manijale, kus kohtub väikesaarte esindajatega. Kohtumisel arutatakse aastaringselt väikesaartel elamisvõimaluste edendamist sh loodushoiu, loomapidamise ja kalandusega seotud muresid, et leida üheskoos lahendused.

„Eesti väikesaared köidavad oma saarelise eksootika ja eraldatusega, aga samal ajal peavad elanikud igapäevaelus hakkama saama mitmete väljakutsetega. Praegu elab väikesaartel kokku umbes 1720 inimest, mis moodustab ligikaudu 0,13% kogu Eesti rahvastikust,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Murekohtadeks on aastaringne saarel toimetulek ning loodus- ja kultuuripärandi säilitamine. Ühised kokkusaamised saareelanike ja riigi esindajate vahel on vajalikud, et üheskoos arutledes jõuda toimivate lahendusteni.“

Eestis on kokku 2235 saart koos siseveekogude saartega, millest 2222 on meresaared. Püsiasustusega väikesaarte nimekirja kuuluvad Abruka, Aegna, Heinlaid, Kesselaid, Kihnu, Kräsuli, Kõinastu, Manija, Naissaar, Osmussaar, Piirissaar, Prangli, Ruhnu, Vilsandi, Vormsi ja Väike-Pakri. Väikesaarte toetamiseks ja elukeskkonna arendamiseks on ellu kutsunud väikesaarte programm, millega riik toetab väikesaarte kogukondi oma elanikele esmatähtsate teenuste osutamisel ning nende kättesaadavuse parandamisel.

Minister tutvub Manija saarel ka objektidega, mille soetamist või ehitamist toetas riik. Näiteks on riik toetanud tuletõrje veevõtukoha rajamist, Manija tee ja hõljukiplatsi rekonstrueerimist. Veel on riik toetanud Manija saarekeskuse puurkaevu, veetöötlussüsteemi, muuseumiaida rajamist ja päästekuuri ehitamist, päästesõiduki ning uue hõljuki soetamist. Aastatel 2011–2019 on väikesaarte programmist toetatud Manija saarel elu edendamist ligikaudu 250 000 euroga. 

Manija külas on 1. augusti seisuga rahvastikuregistri andmetel 49 elanikku. 2003. aastast on Manija ja Kihnu kultuur kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja.

Foto: Eesti Saarte Kogu

Veel uudiseid samal teemal

20.02.2020|Rahandusministeerium

Riik toetab kohalikke omavalitsusi 557 miljoni euroga

Valitsus otsustas täna riigihalduse ministri Jaak Aabi ettepanekul anda omavalitsustele tasandus- ja toetusfondist 203,6 miljonit eurot, millele lisandub jaanuaris jagatud 353,7 miljonit eurot. Omavalitsustele eraldatava toetuse maht on kümne aastaga kasvanud peaaegu kaks korda.

19.02.2020|Rahandusministeerium

Simson, Aab ja Aas veavad arutelu Ida-Viru tulevikust

Riigihalduse minister Jaak Aab, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson kohtuvad homme, 20. veebruaril Ida-Virumaal ettevõtjate, kohalike omavalitsuste ja riigiasutuste esindajatega.