Sa oled siin

Majanduskasvu aeglustumine vastab väliskeskkonna nõrgenemisele

30. august 2019 - 12:39

Eesti majanduskasv aeglustus teises kvartalis pärast kiire kasvu perioodi. Vaatamata majanduspoliitilise ebakindluse suurenemisele oli Eestis investeeringute kasv esimesel poolaastal märkimisväärne. Lähiajal piirab kasvuvõimalusi nõrgenev väliskeskkond.

Eesti majanduskasv aeglustus teises kvartalis 3,6 protsendile, mis on selgelt aeglasem viimase kahe aasta rohkem kui 5 protsendilisest keskmisest kasvust. Eesti kasv kiirenes oluliselt alates 2016. aasta lõpust üheskoos Soome majanduse elavnemisega pärast neli aastat kestnud paigalseisu. Värske statistika läheb varasemast paremini kokku ka ettevõtete küsitlusandmetega, mis viitasid eelneva kahe aasta jooksul väga soodsale ärikeskkonnale. Viimase aasta jooksul kõikjal oluliselt nõrgenenud konjunktuur aga ennustas selgelt kasvu pidurdumist nii Euroopas kui maailmas laiemalt.

Globaalne majanduspoliitiline ebakindlus on erinevatel põhjustel süvenenud vahelduva eduga juba pikemat aega, mis peaks halvasti mõjuma pikaajalistele investeerimisotsustele. Eestis on aga viimase poole aasta jooksul investeeringute kasv hüppeliselt kiirenenud ning see ei ole tuginenud vaid üksikutele sektoritele või liikidele. Majanduskriisi järgset madalat investeeringute taset arvestades pole see üllatav, kuid majanduskasvu aeglustumine meie ekspordipartnerite juures hoiab lähiajal uusi investeeringuid kardetavasti tagasi.

Prognoosid näitavad Eesti kaubanduspartnerite impordi kasvu olulist aeglustumist sellel aastal ja see pärsib paratamatult Eesti ekspordivõimalusi. Kui 2017. aastal kasvas meie ekspordipartnerite import üle 6 protsendi ja 2018. aastal 3,5 protsenti, siis selleks aastaks on oodata vaid 1,5 protsendist kasvu. See on andnud juba tunda ka Eesti ekspordis, mille mahu kasv aeglustus teises kvartalis 2,2 protsendile, mis on viimase kahe aasta tempost kaks korda aeglasem.

Rahandusministeerium avaldab oma järgmise majandusprognoosi esmaspäeval, 9. septembril.

Madis Aben, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

12.11.2019|Rahandusministeerium

Rahandusminister Helme: Auvere jaam alustab taas tööd selle nädala lõpus

Eesti Energia üldkoosolekut esindav rahandusminister Martin Helme kohtus täna Auveres kontserni juhtkonna, ametiühingute ning Auvere elektrijaama ehitanud General Electricu esindajatega. Ministri hinnangul on Eestile jätkuvalt oluline säilitada energiasõltumatust tagav juhitav tootmisvõimsus.

31.10.2019|Rahandusministeerium

Riigihangete panus Eesti majandusse kasvas möödunud aastal 2,7 miljardi euroni

E-hangete osakaal riigihangetes kasvas Eestis 96 protsendini, mis on  erakordselt hea tulemus võrreldes Euroopa riikide näitajatega. Ka uue riigihangete registri kasutusele võtmine oli oluline areng riigihangete valdkonnas möödunud aastal. See selgub täna valitsusele tutvustatud riigihangete valdkonna aasta ülevaatest.