Sa oled siin

Majanduskasvu aeglustumine vastab väliskeskkonna nõrgenemisele

30. august 2019 - 12:39

Eesti majanduskasv aeglustus teises kvartalis pärast kiire kasvu perioodi. Vaatamata majanduspoliitilise ebakindluse suurenemisele oli Eestis investeeringute kasv esimesel poolaastal märkimisväärne. Lähiajal piirab kasvuvõimalusi nõrgenev väliskeskkond.

Eesti majanduskasv aeglustus teises kvartalis 3,6 protsendile, mis on selgelt aeglasem viimase kahe aasta rohkem kui 5 protsendilisest keskmisest kasvust. Eesti kasv kiirenes oluliselt alates 2016. aasta lõpust üheskoos Soome majanduse elavnemisega pärast neli aastat kestnud paigalseisu. Värske statistika läheb varasemast paremini kokku ka ettevõtete küsitlusandmetega, mis viitasid eelneva kahe aasta jooksul väga soodsale ärikeskkonnale. Viimase aasta jooksul kõikjal oluliselt nõrgenenud konjunktuur aga ennustas selgelt kasvu pidurdumist nii Euroopas kui maailmas laiemalt.

Globaalne majanduspoliitiline ebakindlus on erinevatel põhjustel süvenenud vahelduva eduga juba pikemat aega, mis peaks halvasti mõjuma pikaajalistele investeerimisotsustele. Eestis on aga viimase poole aasta jooksul investeeringute kasv hüppeliselt kiirenenud ning see ei ole tuginenud vaid üksikutele sektoritele või liikidele. Majanduskriisi järgset madalat investeeringute taset arvestades pole see üllatav, kuid majanduskasvu aeglustumine meie ekspordipartnerite juures hoiab lähiajal uusi investeeringuid kardetavasti tagasi.

Prognoosid näitavad Eesti kaubanduspartnerite impordi kasvu olulist aeglustumist sellel aastal ja see pärsib paratamatult Eesti ekspordivõimalusi. Kui 2017. aastal kasvas meie ekspordipartnerite import üle 6 protsendi ja 2018. aastal 3,5 protsenti, siis selleks aastaks on oodata vaid 1,5 protsendist kasvu. See on andnud juba tunda ka Eesti ekspordis, mille mahu kasv aeglustus teises kvartalis 2,2 protsendile, mis on viimase kahe aasta tempost kaks korda aeglasem.

Rahandusministeerium avaldab oma järgmise majandusprognoosi esmaspäeval, 9. septembril.

Madis Aben, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

24.09.2020|Rahandusministeerium

Valitsus kinnitas riigi äriühingute ja sihtasutuste koondaruande

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks eelmise aasta riigi äriühingute ja sihtasutuste koondaruande.

Eelmise aasta lõpus kuulus riigile osalus 29 äriühingus, neist ainuomandis 24. Riigi üldine suund on osaleda ainult nendes äriühingutes, kus see on vajalik avalikust huvist lähtuvalt või muul strateegilisel kaalutlusel.

08.09.2020|Riigikantselei

Ida-Virumaa ootab selget sihti ja elanike kaasarääkimist

Täna toimub Ida-Virumaa õiglase ülemineku programmi avalik veebiarutelu, mille fookuses on piirkonna edasine areng ning sellega seotud võimalused. Keskkonnasäästlikule majandusele ülemineku planeerimisel keskendutakse seekordsel kohtumisel elu- ja  looduskeskkonnale ning inimeste võimalustele osaleda ühiskondlikes protsessides.