Sa oled siin

Mäggi viimasel maakonnavisiidil: Haldusreform tegi otsa lahti ja nüüd tuleb edasi minna

8. veebruar 2019 - 6:30

Riigihalduse minister Janek Mäggi on täna Tartumaal, kus kohtub omavalitsusjuhtide ning ettevõtjatega. Oma viimase, 14. maakonnavisiidi eel ütles minister kokkuvõtteks, et paljude piirkondade probleemid on sarnased ning nende lahendamiseks on vaja omavalitsuste ja riigi tugevat koostööd.

„Tallinna arvesse võtmata on Tartu ainuke maakonnakeskus, kus on olulisel määral riigipalgalisi töökohti. Lõuna-Eesti südames on ligi veerand avaliku teenistuse töökohtadest,“ ütles riigihalduse minister Janek Mäggi. „Teisalt, mujal Eestis on töökohtade puudus alaline probleem. Usun, et kui jätkame riigipalgaliste töökohtade pealinnast väljaviimist, siis maakondade kompetents ja konkurents kasvab. See aitab kaasa ka teiste valdkondade töökohtade tekkimisele. Kehtib reegel – kus on, sinna tuleb juurde.“

Riigihalduse ministri sõnul on maakonnavisiidid näidanud, et peale töökohtade puuduse on peamised probleemid  teede halb seisukord, elamispindade puudus, noorte lahkumine ning kehv infrastruktuur ja internet. „Omavalitsuste ja riigi koostöös on võimalik neid probleeme lahendada, kuid juhtiv roll peab olema omavalitsustel. Riik peab looma võimalused, et omavalitsused saaksid oma eripäradest lähtuvalt ise otsustada, milliseid probleeme ja mis mahus lahendada. Mõnes kohas võib esmane probleem olla elamispinna puudus, kuid teises kohas auklik kruusatee,“ täpsustas Mäggi.

Minister lisas, et tulevik on maakonnasuuruste omavalitsuste päralt, kellel on ise voli otsustada, mida maksudena kogutud rahaga teha. „Seda ei pea riik ette kirjutama. Haldusreform tegi otsa lahti ja nüüd tuleb edasi minna. Kui riik ja omavalitsused selles suunas edasi liiguvad ja koostööd teevad, siis on võimalik kõikidele probleemidele lahendus leida,“ ütles riigihalduse minister.