Sa oled siin

Inflatsioon stabiliseerus 3 protsendil

7. Juuni 2018 - 12:08

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad mais eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes 3 protsenti. Euroalas toimus inflatsiooni oluline kiirenemine energiahindade ja teenuste ning väiksemal määral toidu kallinemise tõttu. Euroala hinnatõus ulatus 1,9 protsendini, mis on viimase aasta kõrgeim.

Vaatamata naftahindade tõusule on inflatsioon meil püsinud 3 protsendi juures. Seda on võimaldanud toidu hinnatõusu jätkuv aeglustumine. Naftahinnad on kasvanud nõudluse, pakkumispoolsete piirangute ning geopoliitiliste riskide suurenemise mõjul pea 50 protsenti kõrgemad kui aasta tagasi. Selle tulemusena on kütused kallinenud 14 protsenti, millest väikese osa moodustab bensiini aasta alguse aktsiisimäära tõus. Energiatoodetest võib välja tuua ka möödunud aasta sügisel ja talvel valitsenud ebasoodsatest ilmaoludest tingitud ahjukütte kallinemist.

Toiduhindade tõus on selle aasta jooksul märgatavalt aeglustunud (mais 2,9 protsendini) ning on nüüdseks lähedane euroala keskmisele. Kui aasta alguses põhjustasid aiasaadused olulist toiduhindade tõusu, siis maikuus nende toodete hinnatõus peatus.

Mais osutus inflatsioonierinevus euroalaga viimase aja väikseimaks ning suurema osa erinevusest moodustavad maksumeetmed. Kui praegu ulatub maksumeetmete panus inflatsiooni pea 0,9 protsendini, siis juulist taandub välja aastatagune lahja alkoholi aktsiisimäära tõus 0,4 protsendise panusega. Selle arvel hakkab inflatsioon ka aasta teisel poolel pidurduma.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.03.2019|Rahandusministeerium

Eesti inflatsiooni erinevus euroalaga kahanes viimase aja väikseimaks

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad veebruaris eelmise kuuga võrreldes 0,2 protsenti. Aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus jaanuari 2,7 protsendilt veebruaris 2 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon toidu ja energiahindade tõusu tõttu 1,5 protsendini.

07.12.2018|Rahandusministeerium

Hindade tõus pidurdus

Statistikaameti andmetel langesid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus oktoobri 4,4 protsendilt 3,4 protsendini novembris. Euroalas aeglustus inflatsioon 2 protsendini.