Sa oled siin

Inflatsioon oli viimase kolme aasta aeglaseim

7. november 2019 - 12:36

Kaubandustülide süvenemise ja jätkuva poliitilise ebakindluse mõjul on maailmamajanduse ja kaubavahetuse arengud tänavu olnud nõrgad ning kaasa toonud toormehindade languse. Seeläbi kujunes Eestis ja euroalal laiemalt oktoobri inflatsioon viimase kolme aasta madalaimaks.

Statistikaameti andmetel langesid hinnad oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,1 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnatõus septembri 2,2 protsendilt 1,6 protsendini oktoobris. Energiahindade languse süvenemise toel alanes inflatsioon euroalal madala 0,7 protsendini.

Eesti ja euroala inflatsioonierinevus on suuresti seletatav Eesti tugeva sisenõudluse ja töökäte puudusega, mis veab palgakasvu ja seeläbi teenuste hindu. Kiiremat kasvu on näidanud vaba aja, eluaseme- ja tervishoiuteenuste hinnad. Lähikuudel võib teenuste, st lennupiletite hindu mõjutada ühe olulise turutegija lahkumine õhutranspordis. Samas teiselt poolt võib oodata detsembrist vee hinna olulist odavnemist Tallinnas, millel on tarbijahindadele tuntav mõju.  

Tänavu toiduainete kallinemist vedanud mullusuvisest põuast tingitud aiasaaduste hoogne hinnatõus taandus oktoobris inflatsioonist välja. Seevastu on viimastel kuudel välistegurite mõjul järk-järgult kiirenenud lihatoodete hinnatõus. Oktoobris võib täheldada ka kerget alkoholi aktsiisimäärade langetamise mõju kandumist hindadesse. Alkohoolsed joogid olid tänavu oktoobris 7,4 protsenti odavamad kui aasta varem.

Naftahinnad olid mullu sügisel viimaste aastate kõrgtasemel. Väliskeskkonna nõrkuse tõttu on naftahinnad selle aasta teises pooles kõikunud 60 dollari juures barreli kohta. Oktoobris olid mootorikütused seetõttu 4 protsenti odavamad kui aasta tagasi. 

Kuigi oktoobrikuine 1,6-protsendine inflatsioon oli kooskõlas rahandusministeeriumi suveprognoosiga, on inflatsioon varasematel kuudel olnud mõnevõrra suurem energiahindade oodatust väiksema odavnemise ja teenuste hoogsama kallinemise mõjul. 

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.09.2020|Rahandusministeerium

Hinnad on sel aastal väikses languses

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,6 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 0,9 protsenti madalamad kui eelmise aasta augustis. Euroalal pöördusid hinnad 0,2 protsendilisse langusesse – kui energiahindade langus on jätkumas, siis teenuste ja toidu hinnakasv aeglustus.  

07.08.2020|Rahandusministeerium

Energiahinnad veavad tarbijahindade langust

Statistikaameti andmetel jäid hinnad juulis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes ulatus tarbijahindade langus 0,9 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon tööstuskaupade kallinemise ja energiahindade languse pidurdumise tõttu esialgsel hinnangul 0,4 protsendini.