Sa oled siin

Inflatsioon oli viimase kolme aasta aeglaseim

7. november 2019 - 12:36

Kaubandustülide süvenemise ja jätkuva poliitilise ebakindluse mõjul on maailmamajanduse ja kaubavahetuse arengud tänavu olnud nõrgad ning kaasa toonud toormehindade languse. Seeläbi kujunes Eestis ja euroalal laiemalt oktoobri inflatsioon viimase kolme aasta madalaimaks.

Statistikaameti andmetel langesid hinnad oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,1 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnatõus septembri 2,2 protsendilt 1,6 protsendini oktoobris. Energiahindade languse süvenemise toel alanes inflatsioon euroalal madala 0,7 protsendini.

Eesti ja euroala inflatsioonierinevus on suuresti seletatav Eesti tugeva sisenõudluse ja töökäte puudusega, mis veab palgakasvu ja seeläbi teenuste hindu. Kiiremat kasvu on näidanud vaba aja, eluaseme- ja tervishoiuteenuste hinnad. Lähikuudel võib teenuste, st lennupiletite hindu mõjutada ühe olulise turutegija lahkumine õhutranspordis. Samas teiselt poolt võib oodata detsembrist vee hinna olulist odavnemist Tallinnas, millel on tarbijahindadele tuntav mõju.  

Tänavu toiduainete kallinemist vedanud mullusuvisest põuast tingitud aiasaaduste hoogne hinnatõus taandus oktoobris inflatsioonist välja. Seevastu on viimastel kuudel välistegurite mõjul järk-järgult kiirenenud lihatoodete hinnatõus. Oktoobris võib täheldada ka kerget alkoholi aktsiisimäärade langetamise mõju kandumist hindadesse. Alkohoolsed joogid olid tänavu oktoobris 7,4 protsenti odavamad kui aasta varem.

Naftahinnad olid mullu sügisel viimaste aastate kõrgtasemel. Väliskeskkonna nõrkuse tõttu on naftahinnad selle aasta teises pooles kõikunud 60 dollari juures barreli kohta. Oktoobris olid mootorikütused seetõttu 4 protsenti odavamad kui aasta tagasi. 

Kuigi oktoobrikuine 1,6-protsendine inflatsioon oli kooskõlas rahandusministeeriumi suveprognoosiga, on inflatsioon varasematel kuudel olnud mõnevõrra suurem energiahindade oodatust väiksema odavnemise ja teenuste hoogsama kallinemise mõjul. 

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2021|Rahandusministeerium

Kallis energia kergitab inflatsiooni meil ja euroalal

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 1,8 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes 8,8 protsendini. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul kallineva energia ja väiksemas ulatuses ka teiste kaubagruppide kallinemise tõttu 4,9 protsendini.

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.