Sa oled siin

Inflatsioon aeglustus septembris

7. oktoober 2019 - 13:16

Statistikaameti andmetel langesid hinnad septembris eelmise kuuga võrreldes 0,2 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnatõus 2,2 protsendile. Energiahindade languse ja toidu hinnatõusu pidurdumise mõjul alanes inflatsioon euroalal tagasihoidliku 0,9 protsendini.

Välistegurite mõju hindadele on maailmamajanduse kasvu aeglustumise ja kaubavahetuse nõrkuse tõttu vähenemas. Selle tulemusena oli euroala inflatsioon septembris viimase kolme aasta madalaim. Samad tegurid on soodustanud hinnatõusu taandumist ka meil. Eelkõige on see avaldunud energiahindades, mille tõus mullu küündis üle kümne protsendi.

Septembris alkoholi aktsiisimäärade langetamise mõju kandumist hindadesse enam ei toimunud. Arvestades, et seni on madalam aktsiisimäär jõudnud hindadesse umbes poole ulatuses, ootame selle jätkumist. Vastasel juhul suurendaks aktsiisilangetus kaupmeeste marginaale.

Teenuste ja tööstuskaupade hinnaarenguid kajastav baasinflatsioon oli septembris viimaste aastate kiireim. Tarbijate kindlustunne on vaatamata väliskeskkonna jahenemisele jätkuvalt tugev, soosides tarbimiskulutuste kasvu. Samuti on jätkumas hoogne palgakasv. Näiteks puhkusepaketid on aastaga pea kolmandiku võrra kallinenud, tõstes sellega tarbijahindu pea 0,5 protsendipunkti ulatuses.

Välistegurite väheneva mõju ning aastataguse kõrge võrdlusbaasi mõjul peaks oktoobris inflatsioon alanema madalamale kui 2 protsenti.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.07.2020|Rahandusministeerium

Hindade langus pidurdus juunis

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus tarbijahindade langus mai 1,7 protsendilt juunis 1 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon energiahindade tagasihoidlikuma languse tõttu esialgsel hinnangul 0,3 protsendini. 

05.06.2020|Rahandusministeerium

Hindade langus süvenes mais

Tarbijahinnad on jõuliselt reageerinud koroonakriisile ning sellega kaasnenud naftahindade kiirele langusele. Viimati oli sarnane hindade langus eelmise majanduskriisi ajal pea 10 aastat tagasi. Maikuu tarbijahindade langus võrreldes mullu sama kuuga jääb viimaste arengute valguses ka käesoleva langustsükli madaltasemeks.