Sa oled siin

Hinnatõusu kiirenemine võib lähikuudel jätkuda

7. september 2021 - 12:49

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,7 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes 5 protsenti. Euroalal kiirenes hindade tõus kallinevate toidu, energia- ja tööstuskaupade tõttu 3 protsendini.

Viimastel kuudel on inflatsioon hoogustunud nii Eestis kui Euroopas laiemalt, olles augustis viimase 10 aasta kiireim. Hinnatõus on majanduse jõulise taastumise tõttu muutunud laiapõhjaliseks, lisaks on tarneraskuste tõttu tööstuskaupade hinnad kerkimas.

Tootmismahud ei ole suutnud sammu pidada kriisist kiirelt taastuva nõudlusega. Lisaks on Aasia riikides, kust tuleb oluline osa komponentidest ja sisenditest, hakanud tootmist ja logistikat raskendama delta tüve levik, mistõttu on tarneajad pikenemas ning hinnad tõusmas. Siinkohal võib välja tuua mööbli, kasutatud autod ja ehitusmaterjali, mis on meil aastaga kallinenud vastavalt 12 protsenti, 11 protsenti ja 7 protsenti.

Majanduse jätkuv taastumine ja palgakasvu järk-järguline kiirenemine soosib teenuste kallinemist. Suuremal määral on see avaldunud kriisi käigus rohkem pihta saanud üüriturul ja vaba aja teenuste kallinemises. Vaktsineerimise edenemise ja vaktsineerimistõendi kasutuselevõtuga on puhkusevõimalused avardunud ning suurenenud nõudlus puhkusereiside järele on tõstnud pakettide hindu viiendiku võrra.

Taastuvenergia vähenenud pakkumise ja saastekvoodi hinna kiirest tõusust põhjustatud põlevkivielektri kõrge hind on põhjustanud Nordpooli elektriturul uued hinnatipud. Selle tulemusena on kodudesse jõudnud elekter kallinenud pea 40 protsenti. Arvestades ka tõusnud kütusehindadega, moodustavad energiatooted ligi poole augusti 5 protsendisest inflatsioonist.

Suurenevate tarbimiskulutuste ja tugevneva tööturu, kõrgete energiahindade ning tavapäratult madala võrdlusbaasi mõjul võib sügiskuudel oodata inflatsiooni mõningat kiirenemist ning kõrgtase jääb eeldatavalt aasta lõppu. Sealhulgas elavdavad tarbimist teisest pensionisambast vabanenud vahendid, lisaks toimub septembris märkimisväärne gaasi hinnatõus.

Rahandusministeerium avaldab uue majandusprognoosi 9. septembril.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2021|Rahandusministeerium

Kallis energia kergitab inflatsiooni meil ja euroalal

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 1,8 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes 8,8 protsendini. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul kallineva energia ja väiksemas ulatuses ka teiste kaubagruppide kallinemise tõttu 4,9 protsendini.

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.