Sa oled siin

Hinnatõus jääb kiireks ka aasta teises pooles

6. august 2021 - 13:10

Juulis kiirenes hinnatõus majanduse jõulise taastumise ning energiatoodete kallinemise tõttu. Tarbijahindade tõus jääb kiireks ka aasta teises pooles, kõrgaeg jääb arvatavasti sügisesse.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juulis eelmise kuuga võrreldes 1,1 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus juuni 3,8 protsendilt 5 protsendini juulis. Euroalal kiirenes hindade tõus kõrgematest toidu ja energiahindadest tulenevalt 2,2 protsendini.

Viimastel kuudel on hinnatõus Eestis olnud laiapõhjaline. Lisaks tõusvatele energiahindadele on teenuste ja tööstuskaupade hinnatõus kiirenenud. Sealjuures on hakanud jõudsalt taastuma hinnatase ka koroonakriisis rohkem pihta saanud tegevusalades, nagu majutuses ja üüriturul. Lisaks on elavnenud reisimine, mis on kergitanud puhkusepakettide hindu. Peatumine hotellides on küll aastaga neljandiku võrra kallinenud, aga koroonaeelse tasemeni pole hinnad veel jõudnud.

Majandusaktiivsuse suurenemist on soodustanud mais toimunud koroonapiirangute leevenemine, lisaks on vaktsineerimine edenemas ning tagasihoidliku nakatumismäära taustal on inimesed muutunud tarbimiskulutuste tegemisel julgemaks.

Sarnaselt euroalale veab ka Eestis tarbijahindade tõusu energiatoodete kallinemine. Kui euroalal on energiahinnad aastaga tõusnud 14 protsenti, siis meil üle 20 protsendi. Selle erinevuse taga on valdavalt elektri hind, mis on Eestis aastaga tõusnud poole võrra kõrgtasemel Nordpooli börsihinna tõttu. Kallinenud elekter moodustab ligi kolmandiku tarbijahindade 5-protsendisest tõusust.

Toiduainete hindu kergitas juulis aiasaaduste kallinemine. Värske köögivilja hooajaline kallinemine oli tunduvalt suurem kui tavapäraselt. Võimalik, et kuum ja põuane suvi on hakanud saagikust mõjutama.

Kuna majandus on jõuliselt taastumas ja aasta tagasi olid hinnad languses, jääb tarbijahindade tõus kiireks ka aasta teisel poolel. Hinnatõusu kõrgtase jääb arvatavasti sügisesse.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

14.10.2021|Rahandusministeerium

Riigihanketurul liiguvad numbrid üles – rohkem hankeid ja suuremad summad

Riigihangetes on suund ülespoole: kasvasid hangete, pakkujate ja vaidlustuste arv kui ka kogumaksumus, selgub täna valitsuses heaks kiidetud 2020. aasta riigihangete valdkonna ülevaatest. 

Eelmisel aastal algatati riigihangete registri andmetel pisut üle 8300 riigihanke, mis on ligi 300 hanget rohkem kui aasta varem.

07.10.2021|Rahandusministeerium

Kallis elekter on hinnatõusu kiirenemise taga

Energiahindade šokk ja majanduse jõuline taastumine on põhjustamas kiiret hinnatõusu üle Euroopa. Nii Eestis kui euroalal kiirenes inflatsioon tasemele, mida võis viimati täheldada 2008. aastal.