Sa oled siin

Hinnad on sel aastal väikses languses

7. september 2020 - 13:02

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,6 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 0,9 protsenti madalamad kui eelmise aasta augustis. Euroalal pöördusid hinnad 0,2 protsendilisse langusesse – kui energiahindade langus on jätkumas, siis teenuste ja toidu hinnakasv aeglustus.  

Kui meil reageerisid hinnad koroonakriisile kiirelt juba kevadel, siis euroalas jõudis hinnalangus kohale alles augustis. Viiruse mõjude kiirem levimine teenuste hindadesse ja riiklikud meetmed seoses aktsiisilangetustega on peamised erinevused. Lisaks tabas euroala kevadel karantiinimeetmete tõttu aiasaaduste kallinemine, mille mõju on nüüd taanduma hakanud. 

Kuigi majandusaktiivsus hakkas suvekuudel taastuma ja jaemüük ületab aastatagust taset, survestab hindu kriisi käigus tugevamalt pihta saanud sektorite käekäik ja toormehindade langus. Nafta hinnad on stabiliseerunud pea kolmandiku madalamal tasemel aastatagusega võrreldes, panustades sellega madalamatesse kütusehindadesse. Teenuste hindade langus süvenes 1,2 protsendile – majutus on neljandiku ja reisijate vedu ligi kümnendiku odavam kui aasta tagasi. Lisaks on langevate üürihindade tõttu suurenenud eluasemeteenuste hinnalangus.

Arvestades, et uued nakkusjuhtumid on Euroopas taas suurenemas, jääb turism ja sellega seotud teenuste hinnatase meil sügis- ja talvekuudel madalseisu. Lisaks on palgakasv pidurdumas ja tööpuudus suurenemas, mis hoiab teenuseid ja tööstuskaupu kajastavat baasinflatsiooni nullilähedasena ka aasta teises pooles. Rahandusministeeriumi värske suveprognoosi kohaselt langevad tarbijahinnad sel aastal 0,2 protsenti.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2021|Rahandusministeerium

Kallis energia kergitab inflatsiooni meil ja euroalal

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 1,8 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes 8,8 protsendini. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul kallineva energia ja väiksemas ulatuses ka teiste kaubagruppide kallinemise tõttu 4,9 protsendini.

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.