Sa oled siin

Hindade tõus pidurdus

7. Detsember 2018 - 13:39

Statistikaameti andmetel langesid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus oktoobri 4,4 protsendilt 3,4 protsendini novembris. Euroalas aeglustus inflatsioon 2 protsendini.

Novembris aeglustus inflatsioon viimase poole aasta madalaima tasemeni välistegurite panuse vähenemise ning oktoobrikuise lennupiletite ajutise kallinemise taandumise tõttu. Ka selle aasta kokkuvõttes jääb inflatsioon sarnasele tasemele.

Toorainete hinnad olid möödunud kuul välisturgudel languses. Sündmusterohke aeg maailmamajanduses on kaasa toonud naftahindades viimastel kuudel suuri kõikumisi. Kui oktoobri alguses tõusid naftahinnad viimaste aastate kõrgeimale tasemele, on trend maailmamajanduse nõrgemate kasvuväljavaadete ja suurenenud pakkumise mõjul pöördunud. Ka toidutoorme hinnad on vaatamata Euroopat tabanud suvisele põuale languses.

Sellele vaatamata on energiahindade tõus jätkuvalt kiire, ulatudes novembris 11,3 protsendini. Kütuse hinnatõusu pidurdumist tasakaalustas osaliselt elektri ja kaugkütte kallinemine. Kaugkütte hindadesse kanduvad maailmaturul toimunud vedelkütuste hinnaarengud viitajaga. Lisaks on viimastel aastatel soojuse tootmisel suurendatud soodsamate puitkütuste osakaalu, mistõttu pole kõrgemad maailmaturu hinnad siinseid kaugkütte hindu niivõrd mõjutanud.

Pärast aastatagust kiiret toiduainete hinnatõusu (8 protsenti), on sel aastal kooskõlaliselt välisturgudel toimunuga hinnatõus järkjärgult pidurdunud ning aeglustus novembris 1,7 protsendini. Sealjuures on osade toiduainete hinnad, näiteks kala ja õlitooted, odavamad kui aasta tagasi.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

08.05.2019|Rahandusministeerium

Aprilli inflatsioon oli selle aasta kiireim

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 1,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes kiirenes hinnatõus 3,2 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon teenuste hinnatõusu kiirenemise tõttu 1,7 protsendini, mida võib seostada lihavõtete nihkumisega aprillikuusse.

05.04.2019|Rahandusministeerium

Inflatsioon jääb tänavu 2 protsendi lähedale

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad märtsis eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes 2,3 protsenti. Euroalal pidurdus inflatsioon toidu ja teenuste hinnatõusu aeglustumise tõttu 1,4 protsendini.