Sa oled siin

Hindade tõus on laiapõhjaline

5. oktoober 2018 - 13:40

Statistikaameti andmetel jäid hinnad septembris eelmise kuu tasemele ning tõusid aasta varasemaga võrreldes 3,7 protsenti. Euroalas kiirenes inflatsioon toidu ja energiahindade mõjul 2,1 protsendini.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Tõusnud energiahindade tõttu on suve algusest alates inflatsioon püsinud kiire nii meil kui euroalas. Kallineva nafta ja puidukütte ning kõrge börsielektri hinna mõjul on energiahinnad aastaga tõusnud üle 10 protsendi. Naftahindade tõus on viimastel nädalatel jätkunud ja nüüdseks on see jõudnud nelja aasta kõrgeimale tasemele. Siinsetesse kütuse jaehindadesse pole aga selle mõju veel jõudnud.

Toiduhindade tõus kiirenes septembris aiasaaduste mõjul 3,5 protsendini. Kui tavaliselt toimub sügiskuudel aiasaaduste hooajaline odavnemine, siis tänavune põud neid arenguid ei soosi.

Viimastel kuudel on taastuma hakanud ka teenuste hinnatõus, mis aasta alguses oli ajutiste tegurite mõjul madal. Kuna majandusarengud on soodsad, tarbijate kindlustunne on kõrge ja palgakasv püsib tugevana, on ka teenuste hinnatõus jätkumas.  

Arvestades kõrgeid energiakandjate hindu, põuast tingitud toiduhindade mõningat tõusu ning teenuste hinnatõusu taastumist, siis inflatsiooni aeglustumist ei ole niipea oodata. Rahandusministeeriumi suvise majandusprognoosi kohaselt tõusevad hinnad sel aastal 3,3 protsenti. Hinnatõusu pidurdumist võib oodata 2019. aasta suvekuudel.