Sa oled siin

Hindade tõus kogub hoogu

10. mai 2021 - 10:05

Tarbijahindade tõus on alates aasta algusest hoogsalt kiirenenud. Toorainete hinnad on välisturgudel tegemas uusi tippe, mida on võimendamas mullu kevadine pandeemia algus kui maailmamajanduse seiskumise tõttu pakuti naftat poolmuidu ning nõudluse ärakukkumine ja jõulised piirangud survestasid ka hindu laiemalt. 

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes märtsi 1,1 protsendilt 1,9 protsendini aprillis. Euroalal kiirenes hindade tõus madalast võrdlusbaasist ja kõrgematest energiahindadest tulenevalt 1,6 protsendini. 

Kütust, soojust ja elektrit kajastav energiahindade tõus on kiirenenud 8 protsendini ja ulatudes euroalal koguni üle 10 protsendi. Kuna majandusaktiivsuse taastumine on kiire ja sellest tulenevalt ka nõudlus tugev, ei jõua tootmise pool sammu pidada ning toidutoorme hinnad on viimase seitsme aasta kõrgeimad.

Kuigi kuuga tõusid toidu jaehinnad meil 1,5 protsenti, on selle taga pigem märtsis toimunud allahindluste lõppemine ning aiasaaduste hooajaline kallinemine. Kõrgemad tooraine hinnad on aga hakanud järk-järgult avalduma toidu ekspordihindades, ilmselt suvekuudel tunnetavad seda ka jaetarbijad.

Teenuste hinnatõus kiirenes madalast võrdlusbaasist tulenevalt 2 protsendini. Aasta tagasi reageerisid meil teenuste hinnad kriisile jõulisemalt kui euroalal, mistõttu on teenuste hinnatõus alates kevadest ületamas euroala vastavat näitajat. Tööstuskaupadest on kaubanduskeskuste sulgemine halvemini mõjunud riiete müügile, mis on 5 protsenti odavamad kui aasta tagasi.

Arvestades, et hinnalanguse põhi jäi eelmise aasta maikuusse, kiireneb tänavu mais hinnatõus ajutiselt 3 protsendini. Osalt võimendab seda ka aastatagune kütuseaktsiisi langetus, mille mõju taandub nüüd välja. Aasta kokkuvõttes prognoosime tarbijahindade 2 protsendist tõusu.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

14.10.2021|Rahandusministeerium

Riigihanketurul liiguvad numbrid üles – rohkem hankeid ja suuremad summad

Riigihangetes on suund ülespoole: kasvasid hangete, pakkujate ja vaidlustuste arv kui ka kogumaksumus, selgub täna valitsuses heaks kiidetud 2020. aasta riigihangete valdkonna ülevaatest. 

Eelmisel aastal algatati riigihangete registri andmetel pisut üle 8300 riigihanke, mis on ligi 300 hanget rohkem kui aasta varem.

07.10.2021|Rahandusministeerium

Kallis elekter on hinnatõusu kiirenemise taga

Energiahindade šokk ja majanduse jõuline taastumine on põhjustamas kiiret hinnatõusu üle Euroopa. Nii Eestis kui euroalal kiirenes inflatsioon tasemele, mida võis viimati täheldada 2008. aastal.