Sa oled siin

Hindade langus pidurdus juunis

7. juuli 2020 - 14:16

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus tarbijahindade langus mai 1,7 protsendilt juunis 1 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon energiahindade tagasihoidlikuma languse tõttu esialgsel hinnangul 0,3 protsendini. 

Kui energiahindade langus Eestis ja euroalal on sarnane, siis suurema hinnalanguse taga on eelkõige koroonamõjude kiirem levimine teenuste hindadesse ja riiklikud meetmed seoses aktsiisilangetustega. Ka toiduhindade tõus on meil viimastel kuudel olnud aiasaaduste väiksema kallinemise tõttu tagasihoidlikum.

Tavapärase majandustegevuse järkjärguline taastumine ja piirangute lõdvendamine on kaasa toonud nafta hinna tõusu 40 dollari lähedale ja koos sellega veidi kergitanud kütusehindu. Sellele vaatamata olid kütused juunis 17 protsenti odavam kui aasta tagasi.

Hinnalanguse pidurdumise taga oli eriolukorra ajaks kohalike omavalitsuste kehtestatud ajutiste meetmete lõppemine ja elektri börsihinna tõus ajaloolise keskmise lähedale. Kui aasta alguses ulatus teenuste hinnatõus üle 4 protsendi, siis alates aprillist on koroonakriisiga kaasnenud piirangute tõttu teenuste hinnatõus peatunud. Suurem hinnalangus on toimunud hotellides ja üürihindades, kus hinnad olid juunis vastavalt 32 protsenti ja 12 protsenti madalamad kui aasta tagasi.

Juuni prognoosiuuenduse kohaselt kestab tarbijahindade langus aasta lõpuni ning aasta kokkuvõttes ulatub hindade langus 0,3 protsendini.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

 

 

Veel uudiseid samal teemal

23.12.2021|Rahandusministeerium

Harjumaal selguvad suunised maavarade perspektiivseks kasutamiseks

Valitsuse tänase korraldusega algatatakse Harju maavarade teemaplaneering, mis paneb paika riiklikud maakasutusprioriteedid kaevandamise valdkonnas. Planeeringuga määratletakse perspektiivsete ehitusmaavarade ja turba uuringualade ning kaevandamisalade paiknemine, samuti olemasolevate karjääride laiendamine.

22.12.2021|Rahandusministeerium

Energiahinna hüvitist hakkavad saama kuni keskmise sissetulekuga pered

Valitsuskabineti eilse otsuse kohaselt hakkavad energiahinna tõusu hüvitist saama kuni keskmise sissetulekuga leibkonnad. Toetust makstakse peredele, kelle netosissetulek jääb alla mediaani, mis on leibkonna esimese liikme kohta 1126 eurot kuus.