Sa oled siin

Hindade langus on jätkumas

7. detsember 2020 - 12:51

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 0,1 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus tarbijahindade langus 1,1 protsendini. Euroalal on hinnalangus viimased kolm kuud ulatunud 0,3 protsendini.     

Hindu on kevadest saadik survestanud koroonakriis ning teise laine tõttu ei ole hinnalanguse pidurdumist veel toimunud – viimase kaheksa kuu jooksul on hindade langus püsinud 1 protsendi lähedal. Paremini on läinud jaekaubandusel, samas viiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangud pärsivad eelkõige teenuseid. Sarnane olukord on ka Euroopas laiemalt, kus majandusaktiivsust kajastav ostujuhtide indeks (PMI) on rangetest piirangutest tingitud teenustesektori halvenenud seisu tõttu taas languses. Seevastu positiivsed uudised toimiva vaktsiini peatsest kasutuselevõtust on toormehindu kergitama hakanud. Nafta hind tõusis novembri lõpus viimase üheksa kuu kõrgeimale tasemele. Lisaks on toiduhinnad välisturgudel viimastel kuudel tugevnenud nõudluse ja saagikuse probleemide tõttu kiirelt tõusnud.

Kõrgemad toorainehinnad ei ole veel siinsetesse jaehindadesse jõudnud. Kui diislikütuse hinda on muutus vähesel määral mõjutanud, peaks see lähiajal kanduma kütusehindadesse laiemalt. Vaatamata välisturgude hinnaarengutele on toiduainete hinnatõus Eestis viimastel kuudel pidurdunud, ulatudes novembris 0,7 protsendini. See on ka aeglasem kui euroalal, kus toidu kallinemine jääb 2 protsendi juurde. Arvatavasti hakkavad välismõjud siinsetes toiduhindades avalduma järgmise aasta alguses.

Tarbijahindade langust veavad jätkuvalt energiahinnad (mootorikütus ja elekter), mis on 8 protsenti madalamad kui aasta tagasi. Teenuste hinnad on viiruse mõjude tõttu väikses languses. Kuigi palgakasv on sügiskuudel järk-järgult taastunud, survestavad teenuste hindu kriisis raskustesse sattunud tegevusalad. Lennu- ja laevapiletite ning majutuse hinnad on vastavalt 27 protsenti, 8 protsenti ja 15 protsenti madalamad kui eelmise aasta novembris.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.

14.10.2021|Rahandusministeerium

Riigihanketurul liiguvad numbrid üles – rohkem hankeid ja suuremad summad

Riigihangetes on suund ülespoole: kasvasid hangete, pakkujate ja vaidlustuste arv kui ka kogumaksumus, selgub täna valitsuses heaks kiidetud 2020. aasta riigihangete valdkonna ülevaatest. 

Eelmisel aastal algatati riigihangete registri andmetel pisut üle 8300 riigihanke, mis on ligi 300 hanget rohkem kui aasta varem.