Sa oled siin

Hindade langus hakkab taanduma

8. jaanuar 2021 - 14:12

Statistikaameti andmetel jäid hinnad detsembris eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus tarbijahindade langus 0,8 protsendini. Euroalal on hinnalangus alates sügisest püsinud 0,3 protsendi juures. Aasta kokkuvõttes langesid hinnad 0,4 protsenti ning euroalal pidurdus hinnatõus 0,3 protsendini.

Tarbijahinnad reageerisid kevadel jõuliselt koroonapandeemiale ning sellega kaasnenud naftahindade kiirele langusele. Kui aasta alguses ulatus teenuste hinnatõus 4 protsendini, siis kevadel hinnatõus peatus ning aasta teisel poolel oli väikeses languses. Teenuste hindu survestasid pandeemia käigus enam raskemasse seisu sattunud turismiga seotud tegevusalad. Aasta kokkuvõttes odavnesid suuremal määral majutus, lennu- ja laevapiletid, kus hindade langus jäi 10-15 protsendi vahele. Üürihinnad veidi taastusid sügisel kinnisvaraturu aktiivsuse suurenedes, kuid aastases võrdluses jäid mullu 4 protsendiga langusesse. Tunnetuslikult aga enamik elanikkonnast nende teenuste odavnemist ei kogenud, kuna suuremal määral mõjutas majutuse hindu välisturistide puudus Tallinnas, kus aga siseturistide osakaal on väike ning lennata julgesid vähesed.

Energiahinnad odavnesid 7 protsenti, kus lisaks madalamale nafta hinnale soodustas kütuste odavnemist kevadine aktsiisimäära langetus. Hinnalanguse põhi jäi maikuusse (-1,7 protsenti), kui hindu mõjutasid ka eriolukorra ajaks kehtestatud ajutised meetmed. Viimati olid hinnad võrreldavas languses eelmise kriisi ajal pea kümme aastat tagasi.

Arvestades viimastel kuudel toimunud toormehindade tõusu ning kevadist madalat võrdlusbaasi, on hindade langus taandumas. Nafta hind on positiivsete vaktsineerimisuudiste ja sellega kaasneva optimistlikuma tulevikuväljavaate valguses lähenemas pandeemiaeelsele tasemele. Samuti on toiduhindade suhteliselt kiire tõus välisturgudel jätkumas. Tarbijahinnad pöörduvad tõusule praeguste hinnangute kohaselt kevadel ning aasta kokkuvõttes ei tohiks oluliselt erineda rahandusministeeriumi mullusuvises prognoosis oodatud 1,4 protsendist.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

 

 

Veel uudiseid samal teemal

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.

14.10.2021|Rahandusministeerium

Riigihanketurul liiguvad numbrid üles – rohkem hankeid ja suuremad summad

Riigihangetes on suund ülespoole: kasvasid hangete, pakkujate ja vaidlustuste arv kui ka kogumaksumus, selgub täna valitsuses heaks kiidetud 2020. aasta riigihangete valdkonna ülevaatest. 

Eelmisel aastal algatati riigihangete registri andmetel pisut üle 8300 riigihanke, mis on ligi 300 hanget rohkem kui aasta varem.