Sa oled siin

Helme: rahapesuvastane võitlus peab olema targem

9. jaanuar 2020 - 15:50

Rahandusminister Martin Helme sõnul peab rahapesuvastane võitlus pankades olema senisest targem ja läbimõeldum, et selle käigus ei kannataks ausad ettevõtted ning Eesti ei kaotaks uusi investeeringuid.

„Rahapesu tõkestamine on jätkuvalt üks meie prioriteetidest, aga praegu kipume selles vahepeal jõudma teise äärmusesse, mis on hakanud kohati takistama normaalset ärikeskkonda. Meil ei ole vaja mitte täiendavat bürokraatiat, vaid targemat riskide juhtimist. Eestil e-riigina on kindlasti potentsiaal need targemad lahendused ka luua,“ ütles rahandusminister Martin Helme.

„Reeglid, mida pangad praegu rahapesuvastases võitluses rakendavad, on kohati karmimad kui seadus otseselt ette näeb. Täna on meil mitmeid näited, kuidas Eestisse on jäänud tulemata mitu suurt investeeringut, kuna ükski pank ei taha riskida konto avamisega,“ rääkis Helme. 

"Kohtumisel tõdesime ühiselt pankadega, et on vaja selgemaid ja lihtsamaid reegleid nii pankadele kui ka nende klientidele, mida rahapesuvastases võitluses jälgida,“ ütles Helme. „Selles on olulisel kohal ka parem infovahetus nii pankade kui ka järelevalveasutuste vahel ja sel teemal lahenduste otsimine käib.“

Oma roll on siin kindlasti ka töötajate koolitamisel, riskide hindamise süsteemide täiustamisel, nii et normaalne arveldus- ja äritegevus ei saaks pihta,“ lisas Helme. „Riik saab siin abiks olla tegelike kasusaajate registri parendamisel ja detsembris valitsuse heakskiidu saanud rahapesu tõkestamise seaduseelnõu seda ka ette näeb,“ lisas ta.

Rahandusminister Martin Helme eestvedamisel kohtusid rahandusministeeriumis IT- ja väliskaubandusminister, Eesti Pangaliidu, pankade, finantsinspektsiooni, Eesti Panga, FinanceEstonia, konkurentsiameti ja õiguskantsleri büroo esindajad.

Veel uudiseid samal teemal

19.12.2019|Rahandusministeerium

Eesti tõhustab võitlust rahapesuga

Valitsus kiitis täna oma istungil heaks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise eelnõu, mis seadusena jõustudes täiendaks oluliselt praegusi rahapesu tõkestamise võimalusi.

03.12.2019|Rahandusministeerium

Valitsuskomisjon arutas Moneyvali hindamiseks valmistumist

Reedel, 28. novembril toimunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise valitsuskomisjoni istungil said komisjoni liikmed ülevaate finantsinspektsiooni, rahapesu andmebüroo ja prokuratuuri viimaste kuude tegevusest seoses erinevate rahapesujuhtumite uurimistega.