Sa oled siin

Energiahinnad veavad tarbijahindade langust

7. august 2020 - 14:25

Statistikaameti andmetel jäid hinnad juulis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes ulatus tarbijahindade langus 0,9 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon tööstuskaupade kallinemise ja energiahindade languse pidurdumise tõttu esialgsel hinnangul 0,4 protsendini.

Piirangute lõdvendamise ja majanduste järk-järgulise avanemisega on maailmamajanduse tervist ja lähiväljavaadet peegeldavad indikaatorid kiirelt taastuma hakanud. Vaatamata võimaliku teise laine riskidele kerkis majandusaktiivsuse indeks (PMI) euroalal juulis kahe aasta kõrgeimale tasemele. Sellega on ühtlasi kaasnenud ka nafta ja toidutoorme hindade osaline taastumine kevadel saavutatud põhjadest.

Eestis jäi tarbijahindade languse põhi maikuusse ning on nüüdseks stabiliseerunud -1 protsendi juures. Hinnalangust veavad ligi kümnendiku odavnenud energiahinnad (mootorikütus ja elekter), lisaks on teenuste inflatsioon koroonakriisi mõju tõttu jätkuvalt nullilähedane. Suuremal määral on see avaldunud hotellide, laevapiletite ja üürihindades, mis on vastavalt 24 protsenti, 14 protsenti ja 9 protsenti odavamad kui aasta tagasi. Samas osa teenuseid nagu meelelahutus ja tervishoid ei ole muutunud majandusolud mõjutanud ja nendes on hinnad aastaga 6-7 protsenti tõusnud.

Augustis võib tarbijahindade langus ajutiselt süveneda, kuid edaspidi peaks mõnevõrra pidurduma. Aasta kokkuvõttes jäävad hinnad väiksesse langusesse.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.12.2021|Rahandusministeerium

Kallis energia kergitab inflatsiooni meil ja euroalal

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad novembris eelmise kuuga võrreldes 1,8 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes kiirenes 8,8 protsendini. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul kallineva energia ja väiksemas ulatuses ka teiste kaubagruppide kallinemise tõttu 4,9 protsendini.

05.11.2021|Rahandusministeerium

Kallinenud energiahinnad moodustavad poole inflatsioonist

Kiire majanduste taastumine kriisist on suurendanud nõudlust energiakandjate, eelkõige gaasi järele ja põhjustanud seeläbi Euroopas, aga ka teistes piirkondades energiahindade kiire tõusu. Selle tulemusena on inflatsioon jõudnud tasemele, mida pole üle 10 aasta täheldatud.