Sa oled siin

Energiahinnad veavad tarbijahindade langust

7. august 2020 - 14:25

Statistikaameti andmetel jäid hinnad juulis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes ulatus tarbijahindade langus 0,9 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon tööstuskaupade kallinemise ja energiahindade languse pidurdumise tõttu esialgsel hinnangul 0,4 protsendini.

Piirangute lõdvendamise ja majanduste järk-järgulise avanemisega on maailmamajanduse tervist ja lähiväljavaadet peegeldavad indikaatorid kiirelt taastuma hakanud. Vaatamata võimaliku teise laine riskidele kerkis majandusaktiivsuse indeks (PMI) euroalal juulis kahe aasta kõrgeimale tasemele. Sellega on ühtlasi kaasnenud ka nafta ja toidutoorme hindade osaline taastumine kevadel saavutatud põhjadest.

Eestis jäi tarbijahindade languse põhi maikuusse ning on nüüdseks stabiliseerunud -1 protsendi juures. Hinnalangust veavad ligi kümnendiku odavnenud energiahinnad (mootorikütus ja elekter), lisaks on teenuste inflatsioon koroonakriisi mõju tõttu jätkuvalt nullilähedane. Suuremal määral on see avaldunud hotellide, laevapiletite ja üürihindades, mis on vastavalt 24 protsenti, 14 protsenti ja 9 protsenti odavamad kui aasta tagasi. Samas osa teenuseid nagu meelelahutus ja tervishoid ei ole muutunud majandusolud mõjutanud ja nendes on hinnad aastaga 6-7 protsenti tõusnud.

Augustis võib tarbijahindade langus ajutiselt süveneda, kuid edaspidi peaks mõnevõrra pidurduma. Aasta kokkuvõttes jäävad hinnad väiksesse langusesse.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik

Veel uudiseid samal teemal

07.09.2020|Rahandusministeerium

Hinnad on sel aastal väikses languses

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 0,6 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 0,9 protsenti madalamad kui eelmise aasta augustis. Euroalal pöördusid hinnad 0,2 protsendilisse langusesse – kui energiahindade langus on jätkumas, siis teenuste ja toidu hinnakasv aeglustus.  

07.07.2020|Rahandusministeerium

Hindade langus pidurdus juunis

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus tarbijahindade langus mai 1,7 protsendilt juunis 1 protsendini. Euroalal kiirenes inflatsioon energiahindade tagasihoidlikuma languse tõttu esialgsel hinnangul 0,3 protsendini.