Sa oled siin

Aab: omavalitsustele säilitakse kriisi ajal seni kokku lepitud tulubaas

25. märts 2020 - 8:14

Riigihalduse minister Jaak Aab kinnitab, et kohalikele omavalitsustele jäetakse kriisi ajal alles seni kokku lepitud tulubaas. Omavalitsustel pole vaja karta tulubaasi kärpimist ega vähendada seetõttu eelarve kulusid, mis aitab omakorda toetada ka kohalikku ettevõtlust.

„Valitsus ei hakka omavalitsuste tulumaksu osa ja toetusi kärpima,“ ütles minister Jaak Aab. „Valitsuse eesmärk on ka kriisi olukorras hoida majandust üleval. Näiteks ettevõtetele suunatud palgatoetuse pealt laekub omavalitsustele tulumaksu. Lisaeelarveks töötab valitsus välja toetuspaketi ligi 100 miljoni ulatuses.“

Ministri sõnul on need kiired meetmed ning vajadusel arutab valitsus lisalahendusi. Omavalitsuste toetamise paketi detailid on praegu väljatöötamisel ja selguvad lisaeelarve eelnõu ajaks.

Seetõttu ei soovita ministeerium ka omavalitsustel hakata igaks juhuks oma kulusid ja investeeringuid kärpima. „Ka omavalitsuse tellimused on osa majandusest, mille kokku tõmbamine raskendaks praegusel keerulisel ajal kriisi üle elamist,“ selgitas Aab. „Valdava osa kohalike omavalitsuste rahaline seis on piisavalt heal tasemel, et võimaldada oma ülesandeid korralikult täita. Lisades keskvalitsuse rakendatavate kriisimeetmete toe, võib eeldada, et omavalitsused saavad oma elanike ja elukeskkonna eest edukalt hoolt kanda.

Rahandusministeerium jälgib jooksvalt omavalitsuste tulumaksu laekumist ja likviidsust. Vajadusel on võimalik omavalitsusel taotleda IV kvartali arvelt toetuste maksmise ettepoole toomist.

Ministeerium on saatnud omavalitsustele soovituse eriolukorras vältida koondamisi, palkade vähendamist, töötajate sundpuhkusele saatmist või kavandatud investeeringute piiramist. Lisaks on rahandusministeerium palunud omavalitsustel pidada arvestust eriolukorrast tingitud täiendavate kulude, tegemata jäävate kulude ja laekumata omatulude kohta.


Operatiivset infot eriolukorra kohta leiab ka rahandusministeeriumi Facebooki lehelt.

Veel uudiseid samal teemal

24.09.2020|Rahandusministeerium

Valitsus kinnitas riigi äriühingute ja sihtasutuste koondaruande

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks eelmise aasta riigi äriühingute ja sihtasutuste koondaruande.

Eelmise aasta lõpus kuulus riigile osalus 29 äriühingus, neist ainuomandis 24. Riigi üldine suund on osaleda ainult nendes äriühingutes, kus see on vajalik avalikust huvist lähtuvalt või muul strateegilisel kaalutlusel.

24.09.2020|Rahandusministeerium

Valitsus kiitis heaks riigi majandusaasta koondaruande

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks riigi möödunud aasta majandusaasta koondaruande. Möödunud aastal olid riigieelarve kulud ja investeeringud kokku 10,99 miljardit eurot ehk 755 miljonit eurot suuremad kui 2018. aastal. Tulud olid 10,86 miljardit eurot ehk 727,8 miljonit eurot suuremad kui aasta varem.