Sa oled siin

Aab juhtimiskonverentsil: kui vaja, siis otsime silotornist õige inimese ja lahenduse üles

10. november 2020 - 13:33

Täna, 10. novembril toimub riigi aasta tähtsaim juhtimiskonverents „Jah, aga“. Riigi keskastmejuhtidele mõeldud konverents keskendub koostöö- ja juhtimisoskuste arendamisele, selle avasid peaminister Jüri Ratas ja riigihalduse minister Jaak Aab. Virtuaalsel kohtumisel jagavad oma juhtimis- ja koostöökogemusi kõnelejad nii avalikust, era- kui vabasektorist.

Selleks, et Eesti oleks uuendusmeelne, usaldusväärne ja inimesekeskne riik, on aina enam vaja teha koostööd. Mitmetahuliste probleemide lahendamiseks ei piisa ainult ühest ametnikust või sageli ka ühest ametiasutusest ning uuendusmeelse ja usaldusväärse riigina on vaja otsida aktiivelt lahenduskäike. Konverents otsib praktiliste kaasuste ja kogemuslugude kaudu vastuseid küsimusele, kuidas võimalikke probleeme koostöös lahti harutada ning öelda mistahes küsimusele üha vähem vastuseks „jah, aga selleks tuleb Teil pöörduda hoopis…“ või „jah, aga meie volitused lõpevad…“.

„See aasta on õpetanud era- ja riigisektorile tegema varasemast rohkem kaug- ja koostööd. Kusjuures, kaugtöö sobib riigivalitsemise struktuuri väga hästi, sest kõik sai tehtud. Seetõttu tänan kõiki riigiametnikke, kes panustasid töökorralduse õnnestumisse,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Jah, aga võib olla esimene reaktsioon, kui mõnda probleemi lahendada ei oska. Elukogemus on mind toonud tõdemuseni, et seda ei tohiks kunagi öelda. Pigem tuleks öelda jah, lahendus on tegelikult olemas. Olen ka ametnikele öelnud, et alati tuleb lahendusi otsida – kui vaja, otsime silotornist õige inimese ja lahenduse üles. Maailm meie ümber muutub pidevalt ja riigina peame sellele reageerima. Seega vabanduste otsimisele asemel tuleb hoopis leida lahendusi,“ jätkas Aab.

Kadri Land, Tallink Grupi juhatuse liige nentis, et selliseks kriisiks, nagu käesolev aasta on kaasa toonud, ei olnud võimalik valmis olla. Ladus ja sujuv koostöö oli sel hetkel võtmetähtsusega. „Koostöö riigiga oli väga tähtis ja teatud ulatuses mängisid kommunikatsioonis olulist rolli ka isiklikud kontaktid. Mingil hetkel jõudsime tõdemuseni, et kriisikommunikatsioonis tuleb end lõdvaks lasta – unustada suhtlemisel formaalsused ja teietamised ning rääkida hoopis ausalt ja avatult,“ rääkis Land kevadise kriisi õppetundidest. „Me pole enam sama organisatsioon, aga seda heas mõttes. Oli asju, mis läksid üle kivide ja kändude. Kiirustades tegime loomulikult ka vigu, aga see on kinkinud meile palju kasulikke õppetunde ka tulevikuks,“ jätkas Land.

Londoni Ülikooli kolledži innovatsioonipoliitika ja tehnoloogiavalitsemise professor, Eesti Vabariigi Valitsuse soolise võrdõiguslikkuse nõukogu esimees ja e-Eesti nõukogu liige Rainer Kattel rääkis, et innovatsioon avalikus sektoris on justkui müütiline kangelane, keda keegi pole isiklikult kohanud. Eesti avalik sektor on detsentraliseeritud ja see tähendab seda, et erinevad valdkonnad on väga iseseisvad. Samas, mõnikord selgitab see ka vähest koostöisust. „Ühe soovitusena tasub kaaluda, kuidas lõhkuda või ületada müüre valdkondade vahel. Selle lahendamiseks on mitmeid võimalusi, kasvõi inimeste roteerumine mõneks ajaks ühest ministeeriumist või riigiasutusest teise. Ühelt poolt aitab see igapäevast rutiini lammutada, teisalt aga suurendada ministeeriumite või riigiasutuste vahelist koostööd. Ka era- ja avaliku sektori tihe koostöö toob riigijuhtimisse innovatsiooni – eeldusel, et mõlemad pooled teavad, mida nad koostööst tahavad,“ rääkis Kattel.

Valik fotosid konverentsist: https://bit.ly/3kgQNAy
Autor: Gerli Tooming

Riigi keskastmejuhtidele mõeldud juhtimiskonverents „Jah, aga“ toimub virtuaalselt. Konverentsi avaosa on järelvaadatav veebilehel jahaga.ee. Konverentsi rahastati programmi “Inimressursi koolitus ja arendamine” raames Euroopa Sotsiaalfondist ning riigieelarvest omafinantseerimiseks ettenähtud vahenditest.

Veel uudiseid samal teemal

14.01.2021|Rahandusministeerium

Kolme aasta jooksul selguvad Pärnu jõe kasutamise tulevikusuunad

Valitsuse heakskiidul algatati täna Pärnu jõe teemaplaneeringu koostamine, mis määrab ühtsed põhimõtted jõe vee- ja kaldaalade aktiivseks kasutamiseks tulevikus.

13.01.2021|Rahandusministeerium

Rahatarkuse õpetamine koolides teeb edusamme, kuid vajab süsteemset lähenemist

Järjepideva ja asjakohase rahatarkuse õpetamiseks on oluline pikaajaline visioon, keskselt koordineeritud ja süsteemne õpetamine, ühtsed ja kergesti kättesaadavad õppematerjalid ning õpetajate täiendkoolitus, selgub täna tutvustatavas finantskirjaoskuse kujundamise