You are here

Ligipääsetavus

Rahandusministeerium (Suur-Ameerika 1)

 

Aadressil Suur-Ameerika tn 1, Tallinn, asub ministeeriumide ühishoone, mida kasutavad Haridus-ja Teadusministeeriumi, Justiitsministeeriumi, Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Rahandusministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi teenistujad.

Ühishoone on tööpäeviti avatud kell 9 kuni 17, ligipääs Suur-Ameerika tn poolselt küljelt ja Pärnu mnt poolselt küljelt. Ühishoone asub ühistranspordiga lihtsalt ligipääsetavas asukohas, lähimad bussi-ja trammipeatused on Kosmos ja Vineeri, rongiga tulles Lilleküla peatus. 

Ühishoone külalised registreeritakse administraatori juures isikut tõendava dokumendi alusel, külalised kasutavad iseseisvalt fuajeed, fuajeest edasi nõupidamiste ruumidesse liiguvad külalised üldjuhul koos saatjaga.

Parkimine ühishoone juures

Ühishoone asub kesklinna tasulises parkimistsoonis. Reisijatel on võimalik sõidukilt maha tulla ja peale minna Suur-Ameerika tn poolsel küljel selleks ette nähtud nn taskus või Väike-Ameerika tänaval.

Invaparkimiskohad asuvad ühishoone tõkkepuuga piiratud territooriumil Pärnu mnt poolsel küljel (2 tükki, ca 15 meetri kaugusel Pärnu mnt sissepääsust ja ca 30 meetri kaugusel Suur-Ameerika poolsest sissepääsust). Tõkkepuudega piiratud territooriumil asuvaid parkimiskohti on ühishoonet külastades  võimalik kasutada omaenda või teenindava sõiduki peatumiseks või parkimiseks, teatades vastavast vajadusest eelnevalt teda kutsuvale teenistujale.

Ühishoone ligipääsetavus

Ratastoolis külastajatel on mugavam hoonesse siseneda Suur-Ameerika poolsest küljest, kus on automaatsed liuguksed.

Paigaldamisel on Pärnu mnt poolsele küljele karestatud tänavakivi, pöörangute kohad tähistatakse braikiviga (mummukiviga), lisarada on tähistatud invaparkimiskohalt (hiljemalt 20. jaanuariks 2018). Ühishoone välisustest sisenedes on 1.korrusel märgitud juhtrajad (karestatud teibiga), mis viivad hoone välisustest sisenedes fuajee administraatoriteni ning sealt edasi, kui külastaja on registreerunud, läbi turnikeeväravate  1. korruse nõupidamisruumidesse ja tualettruumi. Ühishoones esimesel korrusel nõupidamiste ruum Kuusk on varustatud vaegkuuljate jaoks sobivate seadmetega.

Ühishoone 1.korrusel paiknevad suuremad nõupidamisruumid, pressiruum, konverentsiruum ja kohvik. -1 korrusel asub söökla, ligipääs sinna on kas trepi kaudu või liftiga.

Veebilehe juurdepääsetavus

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/ (inglise keeles).

Kui jääte hätta, võtke ühendust: riigikantselei@riigikantselei.ee

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”.

“Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad
Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Eraldiseisvad programmid
Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

Veebilehitseja laiendused
Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom. Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page , mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoom.

Värvide muutmine

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks navigeeri Tab klahviga viiteni “Lülita kõrgkontrastsust”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks. Sellises olekus on paremini välja toodud ka elemendi fookus – jäme täpiline joon.

Ekraanilugeja kasutamineEkraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/ 
VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
NVDA (Windows, tasuta) http://www.nvaccess.org/download/
SystemAccess (Windows) http://www.serotek.com/systemaccess

    Last updated: 11 January 2018